Senátoři připravili zákon, který zakazuje těžbu břidlicových plynů

V Česku se zřejmě těžit plyn z břidlic metodou hydraulického štěpení nebude. Senátoři ODS a ČSSD chystají zákon, který to má zakázat. Podle nich je to jednodušší způsob, jak těžbě zamezit, než novely několika zákonů, které se chystá do dvou let prosadit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Proti těžbě protestují ekologové, samospráva i obyvatelé oblastí případného průzkumu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Břidlice. Ilustrační foto

Břidlice. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle ministerstva průmyslu a obchodu sice Česko disponuje zásobami břidlicového plynu, ale ty pravděpodobně nebudou mít zásadní význam pro pokrytí spotřeby této suroviny. Potvrdit by to ale mohly až průzkumy.

Ministerstvo životního prostředí chce dva roky na to, aby se stihla legislativa upravit natolik, aby se při průzkumech ekologickým rizikům předešlo.

„I když schválíme zákon, který zakáže těžbu hydraulického štěpení na území České republiky, tak tím se do budoucna nebrání ničemu takovému, že když stav poznání dospěje k tomu, že ta metoda bude bezpečná, bude použitelná, bude bez následků, že se ten zákon prostě změní,“ uvedl náchodský senátor Petr Pakosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náchodský senátor Petr Pakosta a Juraj Franců z České geologické služby diskutují o těžbě břidlicového plynu ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Těžaři ovšem tvrdí, že stávající metoda je šetrná k životnímu prostředí, že nějaké katastrofy nehrozí. Například ve Spojených státech se břidlicový plyn úspěšně těží. Právě sázka na břidlicový plyn v USA výrazně pomohla hospodářství a radikálně snížila ceny plynu.

Zatímco Petr Pakosta odmítá další průzkumy s tím, že území České republiky je dobře zmapováno už z minulosti, Juraj Franců z České geologické služby naopak další průzkumy podporuje.

„I kdyby se všechno u nás schválilo a všichni to velice podporovali, tak dřív než za pět let nikdo nevytěží žádný plyn. To trvá opravdu velmi dlouho a i technologie se musí vyvíjet,“ upozornil Juraj Franců.

Česká plynárenská unie odhaduje, že by zásoby břidlicového plynu mohly pokrýt až deset procent roční spotřeby. Naopak ekologové tvrdí, že ho je pod zemí stonásobně méně.

Naďa Bělovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme