Senátoři proti Čubovi. Nemocenská, nebo konec mandátu, vyzval Štěch politika, který od srpna chybí

Vedení horní komory kritizuje dlouhodobou absenci senátora Františka Čuby ze Strany práv občanů. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD by měl 81letý Čuba buď jít na nemocenskou, nebo zvážit, jestli se nevzdá mandátu. Čuba do Senátu nechodí už přes devět měsíců, na nemocenské ale není. Řešit to s ním příští týden chce šéf SPO a senátor Jan Veleba.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Čuba. | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Naposledy byl František Čuba na schůzi Senátu 24. srpna 2016 a nechodí ani na jednání výborů. Horní komora s jeho dlouhodobou absencí ale prakticky nic dělat nemůže. Pokud se senátor z jednání včas omluví, nic mu za to nehrozí.

„Myslím si, že by bylo potřeba, aby si na prvém místě nechal vystavit legitimaci práce nemocného. To znamená, aby čerpal nemocenské dávky a za druhé, pokud ta nemoc trvá dlouho, tak by měl zvážit, zdali není seriózní se toho mandátu vzdát a uvolnit místo prostor pro další volbu," řekl Radiožurnálu předseda horní komory Milan Štěch z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Čuba nebyl na zasedání Senátu přes devět měsíců. Více si poslechněte v reportáži Václava Štefana.

Podle Štěcha by měl situaci řešit sám Čuba a Klub nezávislých senátorů, do kterého patří. Šéf klubu a předseda SPO Jan Veleba nechtěl situaci komentovat. Vzkázal jen to, že s Čubou bude v pondělí jednat ve Zlíně a pak vydá prohlášení.

Minulý týden Čubovu docházku řešil organizační výbor z iniciativy místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka z klubu Starostové a nezávislí. I podle něj by měl jít Čuba na nemocenskou. „To je jediné, co můžeme my žádat, aby ty věci měly nějaký normální průběh, aby tak, jak se chovají občané České republiky, tak aby se tak chovali i někteří politici. Ať to vysvětlí pan Čuba svým voličům," řekl.

Na schůzích Senátu dlouhodobě chyběla ze zdravotních důvodů například senátorka ODS Daniela Filipiová. Ani ona nebyla na nemocenské. Radiožurnálu ale řekla, že pracovala pro klub z domova s pomocí asistentky. To potvrzují i její straničtí kolegové.

Bývalý šéf JZD Slušovice Čuba vyhrál v roce 2014 volby ve zlínském senátním obvodě. Kontaktovat se ho nepodařilo.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme