Senátoři proti poslancům. Výjimky ze zveřejňování smluv v registru má dostat jen Budvar

Senát se ve středu postavil proti sněmovní verzi novely o registru smluv. Zákonodárci horní komory parlamentu odmítli plošné výjimky ze zveřejňování smluv v registru pro státní a obecní firmy. Výjimku má získat pouze národní podnik Budějovický Budvar, menší úlevy pak mají mít také zdravotnická zařízení. Změny nyní musí posoudit sněmovna, která ale může Senát nadpoloviční většinou všech poslanců přehlasovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo Budějovický Budvar | Zdroj: Profimedia

Výjimky se měly podle sněmovní verze vztahovat na všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Podle kritiků by tím ale registr smluv ztratil smysl, neboť by z něj zmizely dvě pětiny smluv ve výši zhruba 150 miliard korun ročně.

Podívejte se, jak senátoři hlasovali

Číst článek

„Senátoři přeci jen zafungovali jako pojistka legislativního procesu. Vyjmutí Budvaru i výjimka pro nákupy léčiv a zdravotnických prostředků jsou nutnou daní za to, aby registr nebyl vykostěn v takové míře, jak požadovala část poslanců," sdělil mluvčí sdružení Rekonstrukce státu Václav Zeman.

Senátor Radko Martínek z ČSSD neúspěšně navrhoval zrušit celý zákon, označil ho za protiústavní a narušující hospodářskou soutěž. Totéž navrhoval i Michal Canov ze Starostů pro Liberecký kraj. Senát místo toho podpořil jeho jiný návrh, který má zrušit platné výjimky ze zveřejňování smluv pro parlament, prezidentskou kancelář, Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad, úřad ombudsmanky i úřad Národní rozpočtové rady.

Určité úlevy senátní i sněmovní verze novely přináší mimo jiné i České televizi a Českému rozhlasu. Pod zákon by sice spadaly, nemusely by ale vkládat do registru smlouvy, které se týkají výroby a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv a dohody o nákupu práv převzatých pořadů.

Konkurence nás monitoruje, obhajuje Budvar výjimku z registru smluv. O jeho dokumenty je ale minimální zájem

Číst článek

Senátní ústavně právní výbor již dříve doporučil omezit výjimky jen na národní podnik Budějovický Budvar, nikoli plošně na všechny státní, krajské či obecní firmy. Další dva senátní výbory, které se registrem zabývaly, k žádnému doporučení nedospěly.

Zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun musí od loňska povinně zhruba 13,5 tisíce státních, krajských a obecních firem, příspěvkových organizací nebo třeba vysokých škol. Od letošního července pak má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

Zákon o registru smluv je označován za nejdůležitější protikorupční normu, která umožňuje mít přehled o tom, jak je nakládáno se 150 miliardami ročně z veřejných prostředků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme