Senátoři s Kuberou v čele podají ústavní stížnost proti zavírání obchodů o svátcích

K Ústavnímu soudu zamíří stížnost proti zavírání obchodů o vybraných svátcích. Podá ji skupina devatenácti senátorů v čele s Jaroslavem Kuberou z ODS, který ji v úterý představil na půdě horní komory. Zákon považují za diskriminační a protiústavní. O sedmi vybraných svátcích totiž musí mít po celý den zavřeno prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková a senátor za ODS Jaroslav Kubera představují ústavní stížnost. | Foto: Václav Štefan

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS kritizuje, že zákon nepostihuje všechny svátky, ale jen některé. Vadí mu také, že se omezení dotýká pouze prodejen nad 200 metrů čtverečních.

„Je to nesmyslný zákon. Zůstanou otevřené pouze vietnamské večerky, na které se nebude vztahovat. Je to absolutní nerovnost podnikání a je porušeno několik článků listiny práv a svobod,“ vysvětluje Kubera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní stížnost proti zavírání obchodů o svátcích. Senátoři v čele s Kuberou to považují za diskriminační. Téma sleduje Václav Štefan

Stížnost vznikla z podnětu Hospodářské komory a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Podle nich by se norma měla zrušit.

„Nejlépe by bylo zrušení celého zákazu. Zákon se nám zdá zbytečný, zapleveluje náš právní systém. Hlavně se domnívám, že nechrání ani ty, které bychom chtěli chránit,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu její prezident Vladimír Dlouhý.

Zaměstnanci ale podle zastánců zákona mohou díky omezení strávit svátky v kruhu rodinném. „Menší prodejny si mohou lépe samy zvolit, jestli otevřou, nebo budou mít zavřeno. Zaměstnanců je tam poměrně méně. U velkých prodejen ta volba není, protože provozovatel to zkrátka nařídí a tím to končí. Diskriminaci v tom nevidím,“ podotýká autor zákona, senátor František Bublan z ČSSD.

Pro podání ústavní stížnosti je potřeba skupina nejméně 17 senátorů, Kubera sehnal 19 podpisů. Stížnost doputuje k Ústavnímu soudu nejspíš během ledna.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12.00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun. Poprvé bylo pravidlo uplatněno letos 28. října.

Iveta Vávrová, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme