Senátoři schválili návrh osobností na státní vyznamenání, je v něm 37 jmen

Senát schválil svůj seznam osobností, které navrhuje na státní vyznamenání. Je na něm 37 jmen. Mezi nimi například někdejší ministr kultury Pavel Dostál, básník Jiří Žáček nebo fotbalista Pavel Nedvěd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štech v roce 2014 | Foto: Filip Jandourek

„My jsme prakticky od začátku roku na tom pracovali tak, že jsme vyzvali veřejnost, aby prostřednictvím senátorů nebo jejich klubů podávali návrhy. Těch přišlo přes 40. Některé jsme vyřadili, protože jsme tam neshledali důvody pro navržení,“ vysvětlil předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD, jak seznam vznikal.

Vedle veřejnosti navrhují kandidáty na státní vyznamenání i různé spolky nebo výbory. Třeba Český olympijský výbor navrhl horolezce Radka Jaroše. Ten loni vylezl na horu K2, a zdolal tak všechny osmitisícovky světa bez kyslíkového přístroje.

Státní vyznamenání / medaile - jak na něj dosáhnout | Foto: Český rozhlas

O tom, kdo skutečně vyznamenání dostane, rozhodne prezident Miloš Zeman.

Ten loni v říjnu udělil celkem 33 státních vyznamenání. Medaili Za zásluhy dostala třeba zpěvačka Lucie Bílá nebo režisér Robert Sedláček, který o prezidentovi natočil dokument.

Státní vyznamenání / medaile - přehled | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme