Senátoři schválili nominaci Jaromíra Jirsy na post ústavního soudce

Bývalý prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa bude moci být ústavním soudcem. Senát jeho nominaci v tajné volbě schválil. Jirsovu nominaci už také dříve jednohlasně podpořil senátní ústavně právní výbor. Bývalý prezident Soudcovské unie má nahradit Vlastu Formánkovou, které skončil mandát na začátku srpna. Poté, co Jirsu jmenuje prezident Miloš Zeman, bude patnáctičlenný tým ústavních soudců znovu kompletní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto)

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Předseda ústavně právního výboru za ČSSD Miroslav Antl vyzvedl Jirsovy odborné předpoklady, a to hlavně v oblasti občanského a obchodního práva.

„Jsou to předpisy, ke kterým je spousta připomínek. A Ústavní soud je úplně ten nejvyšší z nejvyšších soudů, které by v tomto směru rozhodovaly, takže je potřeba tam mít odborníka z praxe, který rozhodoval. A on rozhodl 11 tisíc sporů, kdo jiný,“ upozornil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O své budoucí možné roli ústavního soudce mluvil současný místopředseda pražského Městského soudu Jaromír Jirsa

Prezident Miloš Zeman se pro nominaci Jaromíra Jirsy rozhodl právě na základě jeho odborných kvalit.

„Působí i v akademické sféře a nelze zapomenout na to, že byl předsedou Soudcovské unie. V souhrnu je opravdu vynikajícím odborníkem, proto se pan prezident po poradě s předsedou Ústavního soudu a dalšími experty rozhodl navrhnout právě Jaromíra Jirsu,“ potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Jaromír Jirsa chce v nové funkci ústavního soudce zužitkovat své předchozí zkušenosti. „Rád bych své letité zkušenosti soudu obecného, soudu, který má zkušenosti s nalézáním práva a s ústavním právem v obecné rovině, aplikoval též u soudu ústavního,“ ujistil.

„Nemám ambice měnit fungování Ústavního soudu. V první řadě se budu muset spoustu věcí naučit, jako zástupce obecné justice. Pokud budu jmenován panem prezidentem. U Ústavního soudu bych se chtěl zaměřit na to, co jsem se u obecného soudu naučil, na co jsem se zaměřoval, tedy na právo na spravedlivý proces, na jeho dodržování. V praxi jsem byl svědkem mnoha situací, kdy to právo bylo porušeno. To by mohla být moje parketa u Ústavního soudu,“ řekl Jirsa.

'Mezery ve vymahatelnosti práva'

„Jsme pořád mladá demokracie a učíme se. Máme teprve třetí Ústavní soud. Každý Ústavní soud byl jiný. Každý se díval na normativní a rozhodovací akty, které přezkoumával, jiným pohledem. Myslím si, že bych do tohoto pohledu mohl přinést jiné světlo,“ uvedl soudce.

„Nepochybně máme mezery ve vymahatelnosti práva. V tom, aby justice byla rychlejší, aby bylo právo nalezeno v rozumné době.“

Jirsa není spokojen s tím, že se z ústavního soudu často stává jakási odvolací instance:

„To je ale spíše problém legislativy. Dnešní úprava je nastavena tak, že například v opatrovnických věcech, ve věcech péče o nezletilé, není v zásadě připuštěno dovolání. Některé věci se tak vůbec nedostanou k Nejvyššímu soudu. A ve třetí instanci výživného, styku nebo péče o nezletilé to řeší rovnou Ústavní soud. Což si myslím, že není správné.“

Jaromír Jirsa | Foto: Český rozhlas

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme