Senátoři schválili novelu vysokoškolského zákona. K prezidentovi zamíří beze změn

Senát beze změn schválil novelu vysokoškolského zákona. Teď zamíří k podpisu k prezidentovi. Podle normy by měl akreditace pro studijní obory mít nově na starosti Národní akreditační úřad, který nahradí současnou Akreditační komisi. Kvalitní vysoké školy by si taky mohly o oborech rozhodovat samy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzitní vzdělání. Ilustrační foto

Univerzitní vzdělání. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Novela počítá i s novým systémem hodnocení kvality škol a upravuje výšku sociálního stipendia, které má mít hodnotu čtvrtiny minimální mzdy.

„Tento návrh upravuje postavení a působení zahraničních vysokých škol a jejich poboček na území České republiky. Stanoví podmínky řízení o vyslovení neplatnosti vykonání státní zkoušky a pozbytí platnosti vysokoškolského diplomu a řízení o vyslovení neplatnosti jmenování docentem,“ řekla ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senát schválil novelu vysokoškolského zákona. Mění mimo jiné podmínky akreditací studijních oborů a upravuje stipendia, shrnula Jana Čermáková

Valachová považuje novelu za dobrý základ pro další rozvoj vysokého školství. Norma podle ní doputovala do Senátu po dlouhých 10 letech příprav. Nikdo ze senátorů nehlasoval proti, někteří ale mají k zákonu výhrady.

„Velmi výrazně napravuje velkou nedokonalost dosavadního zákona, a to sice nevyváženost odpovědnosti a pravomocí mezi rektorem na jedné straně a děkany fakult na druhé. Mohla by to ale možná napravovat ještě trochu jinak nebo víc,“ prohlásil senátor za KDU-ČSL a Stranu zelených a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Rozhodnutí novelu podpořit oznámila ještě před hlasováním také opoziční ODS.

„Věcná podstata zákona je v pořádku, ale jak je napsán z hlediska legislativně-právního, tak to je něco naprosto fatálního,“ upozornil šéf senátorského klubu občanských demokratů Jaroslav Kubera.

„Řeší věcné věci, kdo bude mít jakou moc a jaké peníze. Je velmi popisný, zavádí mimochodem další tři registry. Za chvíli budeme potřebovat registr registrů, abychom se vyznali, co všechno registrujeme. Z hlediska právního je to totální paskvil, z hlediska věcného je tam zase na druhou stranu spousta pozitivních věcí,“ dodal.

Senátoři nezměnili pravidla pro jmenování profesorů, pravomoc tak zůstává prezidentovi republiky. Neomezili ani praxi takzvaných létajících profesorů, kteří tak budou moct dál volně působit na více vysokých školách.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme