Senátoři schválili protikuřácký zákon

Poslanecký protikuřácký zákon uspěl i v Senátu. I když některým senátorům chyběl úplný zákaz kouření v restauracích, až na tři podpořili normu všichni přítomní. Pokud ji podepíše i prezident, měly by být například restaurace zvenku označené podle toho, jestli se v nich kouří nebo nekouří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popelník

Popelník | Foto: Jan Rosenauer

Zákon dál zpřesňuje vymezení veřejných míst, kde se kouřit nesmí, a zpřísňuje sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem. Novela také zvyšuje pravomoci obcí, které si mohou určit, které akce pro kuřáky uzavřou.

Jedním ze tří senátorů, kteří pro zákon nehlasovali, byl sociální demokrat Vladimír Dryml: "Předkladatel předložil zákon, ve kterém byla spousta chyb i hrozná omezení."

Podle senátora Drymla je potřeba bojovat proti kouření jinak: "Domnívám se, že jsme v demokratické zemi, a že by se mělo postupovat citlivěji. Zákony a příkazy zatím nic nevyřešily, je potřeba boj proti kouření a alkoholismu zaměřit jiným směrem."

Dryml navíc nesouhlasí s rozdělením lidí na kuřáky a nekuřáky: "Také mě vyděsila slova předkladatele novely pana poslance Borise Šťastného, který mluvil o selekci na kuřáky a nekuřáky, to je slovo, která nemám rád."

Další sociálnědemokratický senátor Miloš Janeček označil nový zákon za špatný a navrhl přitvrdit zákaz kouření na veřejných místech.

Podle občanského demokrata, senátora Jaroslava Kubery jde o rozumný kompromis a úplný zákaz není nutný: "Chození do hospody není povinné, to není nemocnice nebo jiná instituce, kde je správné, že je zakázáno kouřit."

Také generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek se přiklonil k nové normě s připomenutím, že samo sdružení navrhovalo podobné znění.

Odpůrci kouření pak pokládají změny za příliš měkké. Argumentují i čísly, podle kterých roste hlavně počet mladých kuřáků. Podle Martina Škapíka z organizace Řetěz lásky k dětem jsou tyto údaje doslova alarmující:

"Veškeré dostupné údaje, které jsou v naší zemi často vykládány podivným způsobem, hovoří o tom, že je zde dramatický nárůst kuřáků, a to hlavně u dětí."

Šlapák navíc dodává přesnější údaje: "V této věkové kategorii je za šest let přírůstek kuřáků zhruba dvojnásobný. Navíc se nám snižují věkové hranice, kdy děti začínají kouřit."

Václav Stárek a Miloš Janeček mluvili o protikuřáckém zákoně v poledních Ozvěnách dne. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Senátoři dnes budou hlasovat o protikuřáckém zákoně
Senátoři mají rozhodnout o protikuřáckém zákoně
V Turecku začal platit zákaz kouření na veřejných místech
Majitelé restaurací protestují proti zákazu kouření
V chorvatských restauracích a barech začíná platit zákaz kouření
V Bruselu začala kampaň EU proti kouření
Finsko se přidalo k zemím s výrazným omezením kouření na veřejnosti
Portugalsko zakázalo kouření na veřejných místech
Francie zakázala kouření ve veřejných prostorech
Také Itálie zakázala kouření na veřejných místech
Irsko zavedlo absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách

Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme