Senátoři schválili vznik registru vysokoškolských profesorů

Pracovní úvazky vysokoškolských profesorů a docentů by měly být pod větším dohledem. Novela vysokoškolského zákona, kterou dnes schválili senátoři, totiž počítá se zavedením registru úvazků vysokoškolských pedagogů. Normu teď dostane k podpisu prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát | Foto: Tomáš Adamec

Novela vysokoškolského zákona má omezit praxi takzvaných létajících profesorů. V současné době totiž akademici pendlují mezi více školami, aby si ke svému učitelskému platu, který je na veřejné vysoké škole v průměru kolem 30 tisíc korun, přivydělali další desetitisíce na soukromých vysokých školách.

Ty je zpravidla přeplácejí, aby je pro výuku získaly. Akademik s titulem docent či profesor s bohatou vědeckou publikační činností je totiž zárukou, že soukromá vysoká škola snadněji získá na studijní obor akreditaci a může vyučovat studenty.

Díky registru bude mít akreditační komise ministerstva školství lepší přehled o tom, kteří profesoři mají na kterých školách pracovní úvazky. Může snáze rozhodovat o akreditaci programu, který by neměl dostatečné pedagogické zajištění.

Vznik a vedení registrů by mělo stát asi 2,5 milionu korun.

Odměňovaní přesčasových hodin

Senátoři měli ale výhrady k další části novely, která mění pravidla odměňovaní přesčasových hodin učitelů. Těm by se totiž proplácely suplované hodiny i v případě, že neodpracují celý úvazek.

Suplování se pak hodnotí jako přesčas a platí se trojnásobně. Podle některých senátorů na to školy nebudou mít a budou například krátit odměny. Návrh na to, aby byl tento paragraf ze zákona vyškrtnut ale neprošel a senát zákon schválil i s touto změnou.

Ministryně školství Miroslava Kopicová ale senátorům slíbila, že sporné opatření co nejdříve opraví.

„Byla bych ráda, aby schválený zákon, podepsaný panem prezidentem padl už nejlépe do doby, kdy se budou blížit prázdniny. Abychom ho mohli přes léto dopravit i do nové sněmovny. Myslím si, že se v tomto případě musí chovat i ředitelé velmi racionálně. Než se rozběhne nový školní rok, věřím, že toto bude vydiskutováno,“ uvedla.

Věra Pfeifferová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme