Senátoři Sváčka na funkci ústavního soudce nepodpořili

Senátoři nepodpořili předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka na funkci ústavního soudce. Navrhl ho prezident, kandidáta ale schvaluje senát. Sváček tak podle očekávání důvěru senátorů nezískal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček v senátu | Zdroj: ČTK

O tom, že to Jan Sváček se svou kandidaturou na soudce ústavního soudu nebude mít v senátu jednoduché, svědčil už postoj dvou výborů, které jeho případné jmenování posuzovaly. Ty jej na funkci ústavního soudce nedoporučili.

Jeho kritici mu vytýkali jak styky s vlivnými podnikateli, tak předlistopadové členství v KSČ. Výsledné slovo měl ale senát jako celek. Sváček podle informací ČTK v tajné volbě získal 38 ze 79 možných hlasů, ke jmenování mu tak chyběly dva hlasy.

Senátor za ODS Jaroslav Kubera je přesvědčený, že odmítnutí Sváčka nesouvisí s jeho osobou, ale s postojem ČSSD ke kandidátům, které navrhuje prezident Václav Klaus. Podle Kubery mohl Sváček ústavní soud obohatit.

„Je to podle mého názoru chyba. Pan doktor Sváček byl kvalitní kandidát a byl by obohacením ústavního soudu o člověka z praxe, o neteoretického právníka. A to jen konstatuji – teoretičtí právníci jsou velmi potřební zejména na ústavním soudu, ale aby si ústavní soud udržel kontakt s běžným životem, tak by to určitě neškodilo,“ vysvětlil Kubera.

Klaus musí najít někoho jiného

Senátor za ČSSD Jiří Dienstbier ale odmítá, že by jeho spolustraníci Sváčka nepodpořili proto, že ho navrhl prezident Václav Klaus: „Není to tak, že bychom měli povinnost jenom odmávat kteréhokoli kandidáta, kterého nám prezident navrhne. V momentě, kdy přijde s někým, kdo pro nás bude nezpochybnitelný jak po lidské, tak po odborné stránce, tak ho nepochybně podpoříme.“

Ještě před volbou Jan Sváček senátorům řekl, že nemá nic na obhajobu svého krátkodobého členství v předlistopadové komunistické straně. Odmítl ale, že by rozhodoval podle zadání StB, policie nebo strany. Obvinění, která se nyní objevila, podle něj souvisí s jeho stávající prací.

„Tuším motivaci těch, kteří mě nespravedlivě obviňují. A předpokládám, že to souvisí s mou funkcí předsedy Městského soudu v Praze. Z titulu této funkce se musím vždy zastávat správných soudců a hájit jejich nezávislé rozhodování. Tím si získáváme nepřátele z okruhu osob, které se v minulosti jakýmkoli způsobem snažily tuto nezávislost narušit,“ řekl Sváček.

Sváček měl mezi ústavními soudci nahradit Elišku Wagnerovou, které končí mandát v březnu. Prezident Václav Klaus by měl nyní vybrat jiného kandidáta, kterého pak opět posoudí senát.

Václava Marešová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme