Senátoři uspěli se stížností proti novele zákona o střetu zájmů

Ústavní soud s okamžitou platností zrušil spornou novelu zákona o střetu zájmů. Norma mimo jiné zakazovala zastupitelům vést organizace, které kraje či obce zřídily nebo je majetkově ovládají. Důvodem zrušení novely byl nezákonný způsob jejího prosazení v Poslanecké sněmovně proti vůli Senátu i prezidenta Václava Klause.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Ústavní soud zrušil zákon o střetu zájmů kvůli procesu, jakým byl přijat. Zákon je totiž podle ústavy volebním zákonem, a o tom musejí rozhodnout obě komory Parlamentu. Jednu z hlavních rolí při rozhodování soudu sehrálo vyjasňování role Senátu. "Myslím si, že tato důvodová zpráva dává jasný signál, že Senát má svoji roli v parlamentní demokracii v České republice," říká šéf horní komory Přemysl Sobotka.

Senátoři, kteří si na postup Sněmovny Ústavnímu soudu stěžovali, jeho verdikt uvítali. Také poslanci dali najevo, že budou rozhodnutí soudu respektovat a při schvalování zákonů k němu budou přihlížet.

S rozhodnutím Ústavního soudu je spokojen i Svaz měst a obcí České republiky. Podle jeho předsedy Oldřicha Vlasáka svaz upozorňoval na některé nedostatky v zákoně. "I naše připomínka směřovala do oblasti, kdy bylo znemožněno vykonávat zastupitelskou funkci občanům, kteří byli zákonně zvoleni podle tehdejší legislativy a byli to například ředitelé obecních škol, a podle tohoto zákona, tím že to byla organizace obce, nemohli by tuto činnost vykonávat."

Na základě dnes zrušené novely zákona o střetu zájmů před časem přišly o své funkce desítky zastupitelů v regionech. Ti z nich, kteří se ztrátě mandátu bránili soudně, jej po verdiktu Ústavního soudu získají zpět. Ti zastupitelé, kteří ze svých funkcí odstoupili dobrovolně, už ale naději na vrácení mandátu nemají.

Ondřej Černý, Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme