Senátoři uzákonění spisovné češtiny nepustili

Senátoři si nepřejí uzákonění spisovné češtiny, jak ho navrhla komunistická poslankyně Ivana Levá do euronovely mediálního zákona. Podle jejího návrhu by měly všechny celoplošné komerční rozhlasové a televizní stanice povinnost ve zpravodajství a publicistice užívat spisovný český jazyk. Senátorům ale daleko víc než to vadilo, že provozovatelé vysílání by měli dbát o jazykové dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Ani místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS záměru zákonodárce nerozumí. "Jestli to je toto jazykové dědictví, které máme vyzdvihovat, je doba obrozenecká nebo jestli to je Vančurova čeština, nebo jestli to je změna češtiny za posledních 40 let."

Václav Jehlička zvolený za ODA kolegy senátory upozornil, že od komunistů, kteří v minulém režimu češtinu sami ničili, je návrh paradoxní. "Normalizační vzpomínkou jako by z toho návrhu poslankyně Levé hovořil trochu Gustáv Husák nebo Milouš Jakeš.

Podstatné pro rozhodnutí horní komory bylo podle nezávislého senátora z Výboru pro evropskou integraci Vladimíra Železného to, že nejasná formulace povinnosti bohužel neomlouvá toho, kdo ji ze zákona musí vykonávat. "Provozovatel takového vysílání se nesmí ocitnout v rozporu se zákonem. Ocitne-li se v rozporu se zákonem, pak mu hrozí zahájení správního řízení o odebrání licence."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme