Senátoři vyslechli názory odborníků k ČT

Téměř šest hodin trvalo veřejné slyšení senátu o veřejnoprávních médiích. Senátoři vyslechli názory svých hostů, zástupců protestujících televizních pracovníků, managementu České televize, mediálních rad i odborné veřejnosti. Byla to příprava na středeční jednání o zákonu o České televizi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíce dotazů zákonodárců směřovalo na členku Rady České televize Janu Dědečkovou. Například senátoru Janu Rumlovi z Unie svobody Dědečková odpovídala na dotaz, proč se Rada České televize sešla až dva dny poté, kdy veřejnoprávní televize 27. prosince loňského roku dlouhodobě přerušila své vysílání. Dědečková souhlasí s Hodačovými kroky a odkazuje na rozhodnutí soudu.

Senátoři na svém veřejném slyšení o veřejnoprávních médiích vyslechli názory dvacítky svých hostů z mediální praxe i zástupců odborné veřejnosti. Většina vystoupení na půdě senátu se týkala svobody slova, nezávislosti médií a jejich neobjektivnosti.

K tématu před senátory hovořila i předsedkyně českého Syndikátu novinářů Irena Válová, která právě v zájmu objektivity a vyváženosti mediálních informací požádala senátory o zákonnou úpravu postavení novináře.

Sami senátoři do diskuse vstupovali jen ojediněle. Například předseda senátorů ODS Mirek Topolánek navrhl v souvislosti s hospodařením České televize o systému veřejných zakázek pro vysílání naplňující veřejný zájem. V rozpravě Topolánkům návrh ostře kritizoval někdejší ředitel České televize Ivo Mathé. Zákazek se obává, protože pro každého podnikatele by prý bylo velice výnosné dostávat státní zakázky.

Senátory čeká ve středu jednání o novele zákona o České televizi. Tu budou členové horní komory parlamentu, stejně jako jejich kolegové v poslanecké sněmovně, projednávat v režimu legislativní nouze.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme