Senátoři začali projednávat nový občanský zákoník
Nový občanský zákoník začali projednávat po poslancích i senátoři. Rozsáhlý kodex obsahuje přes tři tisíce paragrafů a upravuje tři základní okruhy: rodinu, vlastnictví a smlouvy. Platit má podle vládní koalice od roku 2014. Opoziční ČSSD, která má v Senátu většinu, ale chce odložit zavedení nového občanského zákoníku a dalších dvou úprav soukromého práva ještě o dva roky později.
Ministr spravedlností a místopředseda ODS Jiří Pospíšil opakovaně zdůrazňoval už při listopadovém jednání sněmovny, že tento nový zákoník znamená rozchod s komunistickým právem a upřednostňuje práva občanů.
„Tento návrh výrazným způsobem rozšíří občanská práva všech našich občanů. Například občané se budou moci lépe domáhat náhrady škody v případě, že budou mít poškozené zdraví, lépe získají náhradu za poškozený majetek, zkaženou dovolenou,“ řekl Jiří Pospíšil.
Ve sněmovně čelila tato vládní předloha návrhu opoziční KSČM na zamítnutí. Podle komunistů jen zvýhodní majetnější lidi a ostatní prý nebudou mít na to, domoci se svých práv.
Příspěvek Milady Richterové o projednávání občanského zákoníku v Senátu na Rádiu Česko.mp3
A zásadní výhrady měli a stále mají i sociální demokraté. Jejich poslanci se obávali, že zákon bude nesrozumitelný a lidé se dostanou do složitých situací třeba v otázce dědictví. Potíže může podle ČSSD v budoucnosti způsobit už jen samotný výklad nového občanského zákoníku.
Stínový ministr spravedlnosti, senátor a místopředseda nejsilnější opoziční strany Jiří Dienstbier k tomu Rádiu Česko upřesnil, že problém je v jednom z principů, na kterém byl nový občanský zákoník postaven, což je zásadní diskontinuita s dosavadním právním stavem.
„Nepovažuji za vhodné, aby v parlamentu byly prováděny jakékoliv zásadní zásahy do tak významné normy jako je občanskoprávní kodex. Nechce proto přijímat pozměňovací návrhy. Dokonce považujeme za chybu, že samo ministerstvo se podílelo ve Sněmovně na zpracování více jak 60 stránek pozměňovacích návrhů,“ uvedl Jiří Dienstbier.
V novém občanském zákoníku bude třeba řadu věcí změnit, říká Dienstbier
Číst článek
Podle něj měla v případě tolika nedostatků vláda návrh stáhnout, nechat proběhnout celý legislativní proces, nechat vyjádřit všechna připomínková místa, znovu vypořádat všechny připomínky a pak už dokonale zpracovaný návrh předložit do parlamentu.
ČSSD navrhne odklad účinnosti
„Chceme, aby se návrh vrátil Sněmovně s jediným pozměňovacím návrhem, a to odkladem účinnosti z 1. ledna 2014 na 1. leden 2016,“ řekl Jiří Dienstbier.
Na to reagoval pro Rádio Česko i další člen senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera z ODS.
„Pokud jde o odklad účinnosti, to jsme tady zažili už mockrát v domnění, že jednak to má význam pro odstranění případných legislativních vad. To určitě ano, ale praxe bude stále stejná jako s daňovým přiznáním. Kdybychom prodloužili podání daňového přiznání, tak se stejně budou tvořit fronty, když se vyměňují řidičské průkazy, tak stejně to všichni nechají na poslední chvíli,“ argumentuje Kubera.
Podle ČSSD kodex přinese právní nejistotu a potrvá řadu let, než se sjednotí rozhodování soudů. Pravděpodobně tak nový občanský zákoník v horní komoře parlamentu narazí. Sněmovna ale má dostatek hlasů na to případné senátní veto přehlasovat.