Senátoři zřejmě rozhodnou o zrušení imunity zákonodárců a ústavních soudců

Zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců by dnes měli projednávat senátoři. Návrh novely ústavního zákona má velkou šanci na schválení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto)

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jednu z nejvýznamnějších změn ústavy už podpořila senátní ústavní komise. Mimo jiného proto, že imunitu jen na dobu svého funkčního období bude mít také prezident republiky. Členům komise se naopak nelíbilo, že novela neřeší například zánik mandátu pravomocně odsouzeného zákonodárce za úmyslný trestný čin.

Přesto je pravděpodobné, že horní komorou návrh novely projde stejně hladce jako ve sněmově, kde pro něj hlasovali poslanci koalice i opozice.

„Není žádný důvod proto, aby byla doživotní imunita. Imunita má sloužit ochraně parlamentu jako instituce a nikoli jako privilegium jednotlivých poslanců nebo senátorů,“ říká senátor ČSSD Jiří Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

O omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců mluvili na Radiožurnálu Marek Benda, předseda ústavně právního výboru sněmovny za ODS a Jiří Hřebejk z Katedry ústavního práva PF UK

Pro změnu Ústavy bude hlasovat také senátorka z TOP 09 – Starostové, Soňa Paukertová.

„Když jsme omezili imunitu přímo volenému prezidentovi, tak není možné, aby zákonodárci a soudci Ústavního soudu měli větší rozsah imunity, než má prezident republiky.“

Ústavní novela počítá s tím, že zákonodárci budou chráněni jen po dobu svého mandátu. Poté s nimi bude moci policie zahájit trestní řízení. Stejná pravidla se budou vztahovat i na ústavní soudce.

Pokud senátoři návrh odsouhlasí, doživotní imunita skončí. Prezident republiky už novelu vetovat nemůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele ústavního zákona mluvil na Rádiu Česko předseda mandátového a imunitního výboru, senátor ODS Jaroslav Kubera

„Jsem na rozpacích, když stále slyším pojem doživotní imunita. Žádná doživotní imunita nebyla. Je to takový velký klam. Podle současného stavu je imunita taková, že pokud příslušná komora zákonodárce nevydá, tento čin už je ukončen. Žádná jiná imunita není,“ uvádí předseda mandátového a imunitního výboru, senátor ODS Jaroslav Kubera.

„Před časem jsme předložili jiný návrh, který imunitu rušil úplně. Byla tam pouze imunita na projevy ve sněmovně, což je správné. Tento návrh ale neprošel,“ dodává Kubera s tím, že pro novelu ústavního zákona ruku nezvedne a dál trvá na návrhu, který předložil se senátorem Pospíšilem.

'Nic zásadního'

„Je to změna, kterou požadovala jak veřejnost, tak část politiků. Úplně zásadní změna v pojetí to nebude, ale je dobře, že se tak děje. Já jsem pro to hlasoval. Je správné, aby ochrana poslanců byla jen po dobu jejich mandátu a potom bylo možné jejich stíhání,“ říká Marek Benda, předseda ústavně právního výboru sněmovny za ODS.

„Opravdu se nejedná o zásadní změnu ústavy. Týká se to 200 poslanců, 81 senátorů a 15 ústavních soudců, čili to není něco, co by hýbalo státem. Navíc není všechny poslance, senátory a soudce hned po skončení mandátu stíhat. Čili je to novela, která je možná, asi je i správná, ale souhlasím s panem poslancem Bendou, že to není to, co bychom teď potřebovali prioritně řešit,“ souhlasí Jiří Hřebejk z Katedry ústavního práva PF UK.

Podle něj je ale nebezpečné upravovat ústavu ‚salámovou metodou‘: „Potom hrozí, že ji nikdo nebere vážně. Ústava má vyjadřovat stabilitu, pevný bod, kolem kterého se občané, politici, celý stát má točit. A ne ji takto ukrajovat, okrajovat a stále ji měnit.“

Igor Maňour, Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme