Senátorům se nelíbí zákon o Českém rozhlasu

Senátoři drtivou většinou hlasů vrátili Poslanecké sněmovně novelu zákona o Českém rozhlasu. Toto stanovisko podpořilo 67 ze 68 přítomných senátorů. Nelíbí se jim hlavně to, že by kodex veřejnoprávní instituce, který bude právně závazný pro všechny pracovníky rozhlasu, měla schvalovat sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český rozhlas

Především senátoři Koalice kritizovali poslance za to, že si chtějí touto novelou zvýšit svou kontrolu nad veřejnoprávním médiem. Místopředseda Senátu Jan Ruml z Unie svobody míní, že ustanovení o kodexu v podobě, jak je schválila sněmovna, jsou v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje svobodu projevu a nepřípustnost cenzury. Porušení tohoto kodexu je totiž v novele kvalifikováno jako porušení pracovní kázně. Pokud by se tedy novinář dostal do rozporu se svým nadřízeným, mohl by být propuštěn.

Senátoři proto navrhli, aby kodex Českého rozhlasu schvalovala jeho Rada. Zároveň horní komora parlamentu vypustila z normy dozorčí komisi Rady jako nadbytečnou instituci. Novela nově počítá s tím, že kandidáty na členy Rady veřejnoprávního rozhlasu budou navrhovat občanská sdružení ,jako je tomu v případě Rady České televize.

Poslanci z mediální komise s výhradami senátorů k novele zákona o Českém rozhlasu vesměs nesouhlasí. Normu, kterou jim s připomínkami vrací Senát k opětovnému posouzení, tedy zřejmě sněmovna schválí v podobě, kterou už přijala v lednu. Poslanci současně odmítají výtky, že chtějí posílit svou kontrolu nad tímto médiem.

Šéf sněmovní mediální komise Ivan Langer z ODS považuje tuto výtku ze strany Senátu za absurdní. "My se jenom snažíme sladit dvě právní normy, tedy zákon o České televizi a Českém rozhlasu, a připadne nám, že by obě dvě tyto normy měly mít stejný charakter a stejnou podobu, a některé instituce a povinnosti, které z nich vyplývají, by měly být upraveny stejně. Nic jiného v tom není."

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme