Seniorkou roku se stala pardubická psycholožka Pekařová, ocenění získal i chirurg Pafko

Ocenění Seniorka roku 2019 získala v pondělí klinická psycholožka a odbornice na výchovu Lidmila Pekařová z Pardubic. Nejlepším seniorským klubem v Česku se stalo Společenství vdov a vdovců ze Zlína. Do seniorské síně slávy pak vstoupil chirurg Pavel Pafko. Informovala o tom mluvčí projektu SenSen - Senzační senioři Nadace Charty 77 Lucie Nekvasilová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Pafko | Foto: Miroslav Duschek | Zdroj: Český rozhlas

Nadace ocenění lidem vyššího věku za jejich výjimečnou aktivitu a výkony udělovala posedmé. Pořadatelé vítězům ceny předali v centru Pražská křižovatka.

Češi žijí déle a v důchodu tráví přes 24 let. Dnešní dvacátníci mají podle úřadu s prací končit v 67 letech

Číst článek

Cena je součástí projektu SenSen. Nadace Charty 77 jí chce upozornit na zapojení seniorů a seniorek do dění v okolí a na jejich práci pro druhé. Odborná porota posuzovala 104 nominací. Seniory, seniorky či jejich spolky navrhovaly radnice, školy, hejtmanství, seniorské kluby a další organizace.

Seniorkou roku 2019 je Lidmila Pekařová. Jako klinická psycholožka pomáhá učitelům i rodičům, má za sebou desetiletí praxe a stovky hodin přednášek. „Její krédo: ‚I čtyřkař může jít ze školy spokojený a šťastný‘ svědčí o tom, že blaho dítěte se stalo jejím životním posláním,“ uvedli pořadatelé.

Druhé místo připadlo akademickému malíři Jaroslavu Švihlovi ze seniorského S-Art klubu v Liberci. Třetí příčku obsadila Věra Stihová, která předsedá svitavskému oddílu Klubu českých turistů i městské radě seniorů a jako zastupitelka řeší sociální problémy.

Nejlepším klubem letošního roku je zlínské Společenství vdov a vdovců, které pomáhá lidem po ztrátě jejich životního partnera. O druhou pozici se dělí Klub seniorů číslo 8 v Mostě pro lidi ze seniorských penzionů a domovů a lovosický spolek Úsměv = Zdraví, který podporuje zdravý životní styl. Třetí příčku získaly Klub seniorů z Kamenice a Ú-holky z Úholiček.

Průměrný senior musí vyjít se 110 korunami na jídlo denně, za potraviny utratí čtvrtinu své penze

Číst článek

Do „zlaté síně“ vstoupil chirurg Pavel Pafko. Pořadatelé připomněli, že v roce 1997 provedl se svým týmem první transplantaci plic v ČR, jako doktor zachránil tisíce pacientů a byl i lékařem prezidenta Václava Havla.

Mimořádnou cenu si odnesla Jana Hartvichová z Českých Budějovic z vedení Klubu Aktiv, kde pracuje jako dobrovolnice a vede dalších 35 dobrovolníků. Klub zapojuje seniory a postižené do různých akcí a projektů. Zvláštní cenu poroty dostali Karel Rabenhaupt a Karel Hrůza z Prachatic, kteří přes sedm let učí seniory z Prachatic a okolí pracovat na počítači. Nadace pak udělila ještě čestná uznání čtyřem seniorkám a jednomu seniorovi z různých částí republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme