Senior vyhrál soud se 'šmejdy', firma mu musí vrátit peníze i s úroky

Právo je na straně spotřebitele, rozhodl v prvním jednání Obvodní soud pro Prahu 7 proti společnosti Bio Natural Medical. Firma ve svém sídle v pražských Holešovicích pořádá předváděcí akce a nabízí seniorům údajně ozdravující produkty. Když ale klienti chtějí odstoupit od kupní smlouvy, společnost buď nereaguje, nebo jim odstoupení zamítne. Teď by ale měla zaplatit prvnímu z řady zákazníků 40 tisíc korun a úroky z prodlení. Verdikt je zatím nepravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pětasedmdesátiletý pan Stanislav chtěl udělat radost své manželce, a tak s ní před rokem vyrazil na předváděcí akci společnosti Bio Natural Medical do pražských Holešovic.

Z ní už odešel s podepsanou kupní smlouvou na polarizační lampu, která mu měla uzdravit téměř vše, a to za 40 tisíc korun. Jenže svůj nákup si po několika dnech rozmyslel a od kupní smlouvy chtěl odstoupit, což mu ale společnost BNM neumožnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společnost Bio Natural Medical by měla jednomu ze zákazníků zaplatit 40 tisíc, rozhodl soud. Firma nabízí seniorům údajně ozdravující produkty. Více Barbora Kladivová

Spor se tak po roce dostal až k soudu. Podle zatím nepravomocného rozhodnutí by teď měla firma vrátit panu Stanislavovi peníze i s úroky.

„Mám radost, protože si myslím, že je potřeba tyto prodejní praktiky z našeho trhu odstranit,“ svěřil se pan Stanislav.

Podle společnosti BNM si on, stejně jako stovky dalších klientů, totiž zboží koupil v obchodních prostorách, tedy stejně, jako kdyby nakupoval v kamenném obchodě. To ale odmítá soudkyně pro Prahu 7 Iva Kaňáková. Podle ní je to porušení zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozsudek ve sporu o vrácení zboží zakoupeného na předváděcí akci okomentoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich

„Rozhodla jsem ve prospěch žalobce z toho důvodu, že závazná objednávka nebyla uzavřena v obchodních prostorách, což bylo jednoznačně prokázáno listinou z živnostenského úřadu, kde sám úřad řekl, že v té době nebyla na Argentinské obchodní provozovna žalovaného. Z tohoto důvodu měl žalobce právo od smlouvy odstoupit, což v zákonné lhůtě udělal, a proto má nárok na vrácení peněz,“ vysvětlila.

Živnostenský úřad pro Prahu 7 udělil společnosti Bio Natural Medical téměř před rokem ze stejného důvodu i pokutu 25 tisíc. Problémy jsou ale podle Michaely Poslušné příslušného úřadu s firmou dál.

„Víme, že jsou stále podněty na porušování zákona o ochraně spotřebitele, zákazníci si stěžují, ale je to v kompetenci České obchodní inspekce,“ říká.

BNM by mohla skončit

Zatím nepravomocné rozhodnutí soudu není jen úspěchem pro pana Stanislava, ale i desítky dalších klientů, kteří čekají na své peníze.

„Pro klienty to znamená velký úspěch, protože v případě, že bylo v prvním stupni rozhodnuto v jejich prospěch, bude se muset žalovaný odvolat a prokazovat u odvolacího soudu, že jsme neměli pravdu,“ popisuje právní zástupce seniorů Viktor Rossmann.

Verdikt uvítala i Česká obchodní inspekce.

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

„Je to dobrá zpráva i pro spotřebitele, že pokud se budou soudně domáhat svého práva, mají šanci uspět, a je to také známka pro všechny subjekty, které chtějí nepoctivě podnikat na našem trhu, že už nejenom ČOI, ale také spotřebitelé se aktivně brání. Doporučujeme všem hlavně na předváděcí akce nechodit,“ zdůrazňuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

To, že společnost porušuje zákon o ochraně spotřebitele, prošetřuje inspekce už rok. Společnost BNM s ní ale nespolupracuje.

„Od počátku roku 2015 provedla ČOI 20 kontrol společnosti BNM. Jakmile pokut bude více než jedna 30tisícová, ČOI bude vážně uvažovat o podání návrhu o odebrání živnostenského oprávnění a také to udělá,“ dodává Fröhlich.

Firma nereaguje

Soudního jednání se nikdo ze společnosti Bio Natural Medical nezúčastnil. Firma v současné době nemá ani právního zástupce, což je podle advokáta Viktora Rossmana neobvyklé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Verdikt ve sporu zákazníka a společnosti Bio Natural Medical okomentoval právník spotřebitelského časopisu dTest Miloš Borovička

„Ve chvíli, kdy si o sobě někdo myslí, že je žalován neprávem, bývá velmi obvyklé, že se dostaví k soudu, brání svá práva, tvrdí a prokazuje, že pravda je na jeho straně. Nicméně zde patrně žalovaný nic takového ani necítil, proto to nečinil,“ uvažuje.

Společnost se k rozhodnutí nevyjádřila, a to ani v minulosti, kdy ji Český rozhlas opakovaně kontaktoval.

Seniory od neuvážených plateb na předváděcích akcích od Nového roku chrání novela spotřebitelského zákona. Podle ní nesmí na prodejní akci nebo během následujících sedmi dní za zboží zaplatit.

Šmejdi - příklady soudních sporů | Foto: Český rozhlas

Organizátoři předváděcích akcí - nejvyšší pokuty v roce 2015 | Foto: Český rozhlas

ČRo, Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme