Senioři chtějí pracovat. Zaměstnavatelé začínají oceňovat jejich kvality

Důchodovým věkem profesní aktivita končit nemusí. Naopak, přibývá seniorů, kteří pracují a i obecně jejich zájem o to, být mezi lidmi a něco si přivydělat, stoupá. Bojí se ale, že se pro ně na trhu práce nenajde uplatnění. Po starších a zkušenějších pracovnících se ale už pomalu začínají rozhlížet i personalisté. Teď je důležité, aby o sobě obě strany věděly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klientky berounského stacionáře pro seniory na procházce

Klientky berounského stacionáře pro seniory na procházce | Foto: Lucie Zemanová

Zájem o to dál pracovat nebo se aktivně zapojovat do dění kolem sebe, například dobrovolnickou prací, mezi seniory je. Dokázal to výzkum v rámci projektu 50+ aktivně, který zpracoval výzkumný tým kolem obecně prospěšné společnosti Respekt institut. Výzkumníci oslovili na dva tisíce seniorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Věra Masopustová.

„Ptali jsme se lidí v důchodovém věku na jejich motivaci být nadále ekonomicky aktivní. Více než třetina lidí v důchodu řekla, že by měla nadále zájem pracovat na částečné úvazky či nárazové práce,“ popsala závěr výzkumu jedna z jeho autorek, Šárka Hastrmanová

„Pracovala bych dál. Za prvé bych se moc nenudila a za druhé potřebuji peníze, protože když dneska máte zaplatit nájem z důchodu, tak to je katastrofa. Žijete jen s pár halíři,“ potvrdila ochotu pracovat i důchodkyně z parku.

Paní potvrdila i tu část výzkumu, ve které se mluví o tom, jak by si senioři svou druhou kariéru představovali. „Spíš něco lehčího. Nemusela bych už dělat to, co jsem dělala dřív. Dělala bych cokoliv i na zkrácenou pracovní dobu.“

Senioři začínají být pro zaměstnavatele zajímaví

Projekt 50+ aktivně se ale zaměřil i na druhou stranu, tedy na zaměstnavatele. Ti už si podle jedné z jeho autorek, Šarky Hastrmanové, začínají všímat kvalit, které mohou senioři přinést:

„Tito lidé jsou skvělí na tutoring, mentoring, vedení mladších zaměstnanců třeba ve stavebnictví. Oni mají velmi praktické znalosti z oboru, mají kontakty, ví jak jednat s úřady a tam mohou mladým absolventům ze škol velmi pomoci, jak se k tomu řemeslu postavit. To může jít napříč různými profesemi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzkum obecně prospěšné společnosti Respekt institut představila v Ozvěnách dne jeho ředitelka Šárka Hastrmanová.

V obecné rovině pomůže zaměstnávání seniorů zákon poptávky a nabídky. Pokud ale jde o jednotlivce, velkou roli sehrají nestátní organizace. Například Nadační fond Veselý senior přišel s burzou vzájemné pomoci.

„Webová stránka www.veselysenior.cz, kliknout si na burza vzájemné pomoci a tam je nabídka, poptávka. Tam už senioři mohou hledat a nabízet, nebo ostatní společnost – jednotlivci nebo firmy mohou seniory kontaktovat nebo vyhledávat,“ vysvětlila fungování serveru ředitelka nadace Eliška Klepalová.

Vezměme si příklad z Německa

Než ale bude zaměstnávání seniorů u nás tak běžné jako třeba v sousedním Německu, bude se muset podle socioložky Šárky Hastrmanové napřed změnit pohled společnosti:

„Je to o medializaci a osvětě. Myslím si, že je to i o osvětě české mediální scény, protože když se například srovnáme s Německem, tak třeba v mediálním světě moderátoři nejsou mladí lidé jako u nás, ale zkušení profesionálové. Já si myslím, že odtud to začíná, nastavit společenský diskurz trochu jinak, směrem k tomu, abychom tuto generaci vnímali v plusech, které má.“

Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme