Senioři demonstrují v Praze a Lounech proti zpomalení růstu penzí

Proti vládním reformám vůbec poprvé demonstrovali důchodci. Bojí se zhoršení svých životních podmínek kvůli zpomalení valorizace penzí. Senioři se kvůli tomu sešli v Lounech a v Praze na náměstí Jana Palacha. Podle odhadů tam protestuje až tisícovka penzistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace "Za přežití seniorů", kterou svolala Rada seniorů ČR, na náměstí Jana Palacha | Zdroj: ČTK

V rukou mají transparenty s hesly jako ‚Hanba vládě‘, ‚Stop Kalouskovi a Nečasovi‘, ‚Sytý důchodce – hanba národa‘ nebo ‚Chceme důstojně žít‘. Z davu se pak často ozývají skandování hesla jako ‚Demisi!', ‚Defenestrace!' či ‚Hanba vládě!'.

Před davem penzistů vystoupil s projevem jako první předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. Ve svém projevu shrnul důvody, proč bylo dnešní protestní shromáždění svoláno. Zmínil opatření vlády, pomalou valorizaci penzí, zrušení pohřebného, zvýšení daní pracujícím důchodcům – prostě obecně důchodovou reformu. Svůj projev doprovázel často zvoláním ‚Hanba vládě‘. Lidé podpořili jeho výstup pískotem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéři Nikola Bojčev a Jan Beneš sledují protesty penzistů v Praze a Lounech

Dalším řečníkem byl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který kritizoval vládu premiéra Nečase kvůli údajně špatnému hospodaření.

U řečnického pultu se pak vystřídali zástupci odborů a vysokoškolští studenti. Krátce po půl druhé vystoupil se svým projevem i šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Přihlížejí policisté, přítomna je i zdravotnická záchranná služba. Pokyny organizátorů jsou projevy tlumočeny do znakového jazyka.

Účastníci protestu mezi sebou hovoří o své naštvanosti. Zaznívají i názory, že dnešní protest je zbytečný. Odpoledne průvod vyrazí směrem k Úřadu vlády.

V Lounech protestuje 50 lidí

V Lounech nebylo očekávání organizátorů protestu příliš naplněno. Na místo protestů mělo podle odhadů dorazit asi 300 seniorů. Ve skutečnosti se však na Mírovém náměstí sešlo zhruba pět desítek seniorů, kteří se podepisovali pod prohlášení o důstojném životě seniorů. Stejné prohlášení zaznělo i v Praze.

Alois Malý, předseda krajské Rady seniorů, která dnešní setkání organizuje, prohlášení přečetl. Seniorům vadí zejména to, že se prý po aktivním životě ocitli na samém okraji sociální propasti.

Demonstrace měla poklidný charakter, skončila krátce po půl druhé odpoledne.

Jan Beneš, Nikola Bojčev, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme