Senioři berou často až zbytečně moc léků, ukázal průzkum v domovech pro seniory

Senioři starší 80 let, kteří žijí v sociálních zařízeních, berou průměrně téměř 9 léků denně. Už pět je přitom rizikových a vyžaduje pravidelnou kontrolu. Upozornil na to Ústav lékového průvodce. Do jeho projektu Senior se dosud zapojilo 13 domovů pro seniory po celém Česku. Jaká byla nejčastější pochybení při podávání léků?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírny odpadních vod paracetamol nedokážou zcela odbourat (ilustrační foto)

Čistírny odpadních vod paracetamol nedokážou zcela odbourat (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain | Zdroj: Pixabay

„Člověk bere lék například na vysoký tlak v určitých dávkách už z dob, kdy ještě chodil do práce a byl aktivní. Ve vyšším věku ale může mít přípravek nežádoucí účinky a způsobovat třeba ztrátu rovnováhy a následné pády,“ vysvětlila problém ředitelka ústavu Ivana Plechatá.  

Podle ní pak vůbec není jasná indikace k danému léku a nelze dohledat, proč pacient daný lék vůbec užívá - protože ani ve zdravotnické dokumentaci, ani v rodině už to nikdo neví.

Z výsledků lékových analýz vzešlo na 381 konkrétních doporučení na úpravu medikace pacientů. Na jednoho klienta přitom v průměru připadlo 8,9 užívaných léků, a to je skutečně mnoho. Podle organizace je již současné užívání 5 léků je vysoce rizikové.

"Zjištěno bylo například také to, že předepsaná antidepresiva užívali někteří pacienti ve zbytečně vysokých dávkách, kdy hrozí riziko srdeční arytmie. Jako chybějící se naopak ukázalo podávání vitaminu D či kalcia, které je velice důležité v prevenci i terapii osteoporózy," stojí v tiskové zprávě.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme