Senioři v domovech důchodců často užívají příliš mnoho léků, navíc ve špatných kombinacích

Naprostá většina obyvatel domovů důchodců užívá léky. Lidé tam v průměru berou až 12 tablet denně. Přitom velká část seniorů v domovech se nerozhoduje sama a je plně závislá na tom, co jim lékař předepíše a co jim ošetřovatelé podají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Jak zjistila nezisková organizace Ústav lékového průvodce, která provedla průzkum v sedmi domovech pro seniory, do některých míst dochází lékař jen jednou týdně, přitom se tam stará o 200 pacientů.

„To je samozřejmě nedostatečné a ti lidé potřebují stálý dozor,“ říká Ivana Plechatá, ředitelka této neziskové organizace.

„Musím říci, že v tom našem vzorku se to dařilo mimochodem jenom díky tomu, že je obrovské vypětí středního zdravotnického personálu, který musí rozhodovat, i když mu to ne příliš přísluší, o tom kterého z klientů dá na ukázání praktickému lékaři,“ dodává.

Problémy ale budou nejspíš dále narůstat, přibývá totiž klientů s vážnými zdravotními potížemi jako je roztroušená skleróza nebo demence. Mohou to být i pacienti po mozkových příhodách.

„Je samozřejmě kombinace různých typů onemocnění a ti lidé, kteří jsou dnes v domovech, se dají srovnat s pacienty v léčebnách, protože i v domovech jsou lidé, kteří mají různě náročné ošetřovatelské nároky,“ vysvětluje Martina Janatková, vedoucí úseku péče o klienty z Domova pro seniory v Jičíně.

Podle Ivany Plechaté z Ústavu lékového průvodce, to není chyba domovů pro seniory nebo lékařů, je to systémová chyba, kterou je potřeba řešit.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme