Senioři ve vězení. Bojím se, abych při návštěvě neviděla manžela naposled, říká důchodkyně

V přeplněných českých věznicích si své tresty aktuálně odpykává přes 22 tisíc lidí. Asi dvěma stovkám odsouzených je víc než pětašedesát let. Většina z nich jsou muži, vězeňkyň seniorek je jen patnáct. Jednou z nich je i paní, která si říká Jana. Čtyřletý trest za podvod si odpykává ve věznici v Teplicích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior ve vězení. Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

„Tak celý život jsem byla upravená, takže i tady. Jsem pořád mezi lidmi, i když to jsou spolubydlící vězeňkyně,“ směje se pečlivě učesaná žena, která rozhodně na svůj seniorský věk nevypadá.

Odkud pochází a jak se skutečně jmenuje, říct nechtěla. Říkejme jí tedy paní Jana. Do vězení se dostala za podvod.

Zmanipulovala ho e-maily, slíbila mu milion dolarů. Nyní sedí český důchodce ve vězení za pašování drog

Číst článek

„To je možná tím, že člověk je strašně důvěřivý. Žila jsem v komunitě - jsem národnostní menšina. My jsme pořád všichni žili spolu, jeden druhému pomáhal. Dala jsem si namluvit, chtěla jsem pomoct a úplně jsem spadla. Ale je to moje vina stoprocentní,“ vysvětluje paní Jana Radiožurnálu, jak se dostala do věžení.

Trest nastoupila před dvěma lety ve Světlé nad Sázavou, kde vypomáhala v knihovně. V Teplické věznici se vitální babička věnuje hlavně psaní dopisů, se kterými pomáhá i svým kolegyním. Když ji přepadají smutné chvilky, tak cvičí, modlí se nebo si při vycházce zpívá - jak říká „po našomu".

'Nejhorší je pocit, že jste ublížili rodině'

„Dovolili mi tam jednu kytičku, že jsem si mohla dát na okno. To mě také těší, jak na to sluníčko zasvítí, tak ty lístky jsou takové - no, já se tím těším. Ten trest jako takový fyzicky není tak strašný pro člověka, který nebyl rozmazlený," hledá pozitiva na pobytu za mřížemi. A vzpomíná, jak, když byla malá, musela topit, aby měla teplou vodu.

Pak se zamyslí a zvážní. "Největší problém jsou lidé, kteří s vámi bydlí, a pocit, že jste ublížila rodině. Mám dva syny, vnoučata úžasná, už dospělá. S manželem žijeme už 48 let spolu. Taky je mi to strašně líto," povzdechne si. "Manžel je o osm let starší, tak já si vždycky říkám, jestli se nevidíme naposledy. Možná se mi podaří, že bych mohla dřív odejít, ale neupínám se na to. Doufám, že to vydržím,“ přemítá paní Jana.

V teplické věznici je i s paní Janou osm odsouzených důchodkyň. Protože už nepracují, mají upravený denní režim.

Čeští důchodci jako drogoví kurýři. Vladimír a Miroslav přiletěli do Hongkongu s několika kilogramy kokainu

Číst článek

„Na odděleních odsouzených se klade důraz i na podporu takzvaných samoobslužných činností. To znamená: umožňuje se jim vyprat si, uvařit si něco malého, opravit si oděvy. Takové běžné samoobslužné činnosti tak, aby až se vrátí do běžného života, tak aby ty návyky měly zachované,“ popsal Radiožurnálu mluvčí káznice Michal Kruťa.

Ve výkonu trestu podle něj odsouzení senioři zůstávají, dokud se o ně zařízení dokáže postarat. Když ale například nestačí vězeňská lékařská péče, může jít odsouzený i na svobodu.

Další trestanci ve věku nad 65 let jsou například v Českých Budějovicích, Břeclavi, v Karviné nebo v Pardubicích. Nejstarší člověk ve výkonu trestu v Česku je muž a je mu 81 let.

Evelyna Kulíšková, Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme