Bezpečnostní analytik: Vyhoštění diplomatů je adekvátní, ruskou špionáž ale neochromí

Česko vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Podle premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše jde o výraz solidarity s Velkou Británií. „Není to žádné silné gesto, ale je adekvátní. Ruské špionážní aktivity to ale nijak výrazně neochromí, budou nadále pokračovat,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus bezpečnostní analytik a bývalý diplomat Tomáš Pojar.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vlajka

Ilustrační foto. | Foto: Evgeni Tcher | Zdroj: Pixabay

I symbolická gesta podle něj mají svůj význam. Státy jimi ukazují, koho považují za své partnery a spojence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhoštění diplomatů je adekvátní, ruskou špionáž ale neochromí, soudí bezpečnostní analytik Tomáš Pojar

„Zařadili jsme se po bok Velké Británie, a nikoli Ruska – byť vyjádření prezidenta Miloše Zemana ukazují východním směrem,“ dodává bezpečnostní analytik a bývalý diplomat Tomáš Pojar.

Zeman totiž uložil Bezpečnostní informační službě, aby zjistila, zda se na našem území nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn Novičok.

Za jeho možný zdroj Českou republiku a další země označilo Rusko, které vlastnictví této látky odmítá.

Tomáš Pojar. | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„Obvinění vznesla ruská strana, měla by tedy předkládat důkazy. Předpokládám, že tato Zemanova instrukce se velmi brzy stane součástí ruské propagandy, pokud se tak ještě nestalo,“ upozorňuje prorektor Vysoké školy CEVRO Institut.

Hnutí STAN kvůli tomu dokonce zváží podání ústavní žaloby na prezidenta pro velezradu, kterou podává Senát se souhlasem tří pětin svých členů.

Vyhoštění diplomatů podpořily i další sněmovní strany, podle KSČM a SPD by se ale nejdříve mělo vše důkladně vyšetřit.

„Volání po důkladném vyšetření je voláním po zametení problému pod koberec,“ reaguje bezpečnostní analytik a bývalý diplomat.

Spojené státy vyhostí šedesát osob s diplomatickým pověřením, o kterých jsou pochybnosti, zde nejde o agenty.

„K vyhošťování dochází jen v krajních případech a následuje reciproční reakce. Ruská špionáž probíhá na stejné úrovni jako za studené války, netýká se to jen Spojených států, ale i zemí ve všech částech světa. Směřujeme k nové studené válce, pokud už neprobíhá,“ uzavírá Pojar. 

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme