Šest miliard pro vysoké školy navíc není dost, říkají rektoři. Částku nazvali ‚nepodkročitelným minimem‘

Šest miliard korun navíc, které na vzdělávací činnost veřejných vysokých škol žádá pro příští rok ministerstvo školství, je podle České konference rektorů „nepodkročitelné minimum“. Pokud by další jednání o státním rozpočtu vedla ke snížení částky, může to ohrozit kvalitu a rozsah vzdělávací činnosti, řekla ve čtvrtek novinářům předsedkyně České konference rektorů a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Česká republika/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přišli profesoři, děkani i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková

Za navýšení peněz na vysoké školství demonstrovalo v úterý v Praze několik stovek lidí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Česká konference rektorů konstatuje, že tato částka pouze kompenzuje inflační vývoj a pouze částečně reflektuje podíl financování veřejného vysokého školství obvyklý v zemích Evropské unie,“ stojí v závěrečném usnesení konference, která ve čtvrtek zasedala v Brně.

Rektoři se podle usnesení zasazují o udržitelný prorůstový rozpočet vysokého školství, bez kterého školy nebudou schopny efektivně plánovat a zabezpečit kvalitní vzdělávání.

„Vysoké školy nemůžou být konkurenceschopné v mezinárodním kontextu, pokud nebudou navýšeny finanční prostředky,“ uvedla rektorka Akademie múzických umění v Praze Ingeborg Radok Žádná.

Nejvíc tratíme chudými doktorandy. Na výuku silnějších ročníků chybí deset miliard, říká Plaga

Číst článek

Za navýšení peněz na vysoké školství demonstrovalo v úterý v Praze několik stovek lidí. Akci nazvanou Kolaps systému pořádala iniciativa Hodina pravdy. Požaduje navýšení peněz na vysoké školství o 11 miliard korun a plán na stabilizaci financování na období 2025 až 2030. Akce se účastnili studenti, zaměstnanci vysokých škol i zástupci školských odborů.

Také podle Králíčkové dosahuje podfinancování vysokých škol částky zhruba deset až 11 miliard korun. Rektoři ale vítají i navýšení o šest miliard pro příští rok i následující roky.

„Bereme to jako postupnou kompenzaci,“ uvedla Králíčková.

Předsedkyně České konference rektorů doplnila, že rektoři už mají za sebou také jednání s novým ministrem pro vědu Markem Ženíškem (TOP 09) o navýšení peněz na vědecké a tvůrčí činnosti vysokých škol. Šest miliard korun, které navrhuje přidat k rozpočtu vysokých škol ministerstvo školství, je totiž určeno na vzdělávací činnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme