Šest onkologických center přijde o status "komplexní"

Ministerstvo zdravotnictví odebere šesti z 18 onkologických center v zemi status "komplexní". Pacienti se budou v těchto zařízeních léčit dál, budou-li ale potřebovat dražší a náročnější léčbu, lékař je pošle do nemocnic, kterým tento status zůstal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

Podle ministra Tomáše Julínka (ODS) se tím pro pacienty v podstatě nic nemění. "Faktický dopad spočívá v tom, že nebudou dělat jenom tu nejdražší léčbu, a budou pokračovat v ostatní onkologické léčbě nebo budou s tím komplexním onkologickým centrem úzce spolupracovat. To znamená, budou navazovat na terapii, která tam bude nastavena."

Změny vycházejí z výsledků auditu. Podle něj některá centra neposkytují péči v plné šíři pro všechny diagnózy rakoviny. O status "komplexní" přijdou centra v chomutovské a pardubické nemocnici, v brněnské fakultní nemocnici, Nemocnici u svaté Anny, ve Vinohradské nemocnici v Praze a ve Všeobecné nemocnici.

Některá média původně informovala o tom, že se chystá rušení některých center pro léčení rakoviny. Takové informace ministr odmítl. "Není žádná redukce ani kapacit, lékařů, lůžek, ničeho. Je jenom soustředění té nejdražší péče, podobně jako u traumatologických center, do těch komplexních onkologických center. To znamená, nedochází k žádné redukci."

Se změnami souhlasí i Česká onkologická společnost. Řekl to její předseda Jiří Vorlíček. "Onkologická společnost vítá, že jsou centra auditovaná, protože to značí, že dbáme o kvalitu péče. A u tak drahých onemocnění, jako jsou onkologická, ta kvalitní péče znamená strašně drahá péče. A my ten velmi malý segment, těch 8 až 10 procent pacientů, budeme tedy tou nejdražší a nejsložitější péčí léčit v těch nově jmenovaných komplexních onkologických centrech."

Přečtěte si také:
Onkocentrum prohrálo boj s ministerstvem

Marika Táborská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme