Šest pacientů rumburské nemocnice zemřelo podle znalců kvůli vysoké dávce draslíku

Vysoká dávka draslíku podle soudních znalců usmrtila šestici pacientů rumburské nemocnice. Vypověděli to dnes soudní znalci u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Soud končí týdenní sérii projednávání údajných vražd šesti pacientů jednotky intenzivní péče. Obžalovaná je z nich bývalá zdravotní sestra Věra Marešová, které v případě odsouzení hrozí až doživotní trest.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekce (ilustrační foto)

Injekce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka RGBStock

Patologové Jiří Závadský a Radek Matlach rozlišili závěr pitvy a znaleckého posudku. Podle pitvy umřela pacientka v důsledku otoku mozku a plic. Při znaleckém posudku ale patologové pracovali už s informacemi od policie, a proto se soustředili na draslík, který měl podle obžaloby ženu usmrtit.

Potvrdili, že žena zemřela právě na zástavu srdce způsobenou draslíkem v její krvi. Radek Matlach řekl, že si situaci neumí vysvětlit jinak, než přímým podáním vysoké dávky draslíku do těla pacientky.

„Když vezmeme komplexní závěry, tj. ne pouze morfologické, tak na základě všech informací, které máme, skončíme u toho, že příčinou smrti byla vysoká hladina draslíku,“ vypověděl soudní znalec Radek Matlach.

Tento důvod úmrtí se ale při pitvě špatně potvrzuje. „V případě otravy draslíkem naprosto standardně dochází k natolik rychlým změnám, které jsou v řádu minut, že to nevytvoří morfologický odraz,“ dodává Matlach.

Marešová vinu odmítá. Soud tento týden nestihl provést všechny výslechy znalců, případ se tak bude dál projednávat 5. a 6. října, kdy bude výslíchána obhajoby.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme