Šest řidičů autobusů mělo v krvi alkohol, šokoval výsledek testů jihomoravské policisty

Jihomoravští policisté testovali řidiče autobusů, jestli nejsou pod vlivem alkoholu. Výsledek je šokoval. Šesti z nich naměřili hodnoty mezi 0,26 a 0,8 promile. Budeme je testovat častěji, řekl tiskový mluvčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie kontroluje řidiče autobusů | Foto: Tereza Kadrnožková

Šesti řidičům autobusů z pěti set kontrolovaných na jižní Moravě policisté na místě odebrali řidičské průkazy. Naměřili jim totiž od 0,26 do 0,8 promile alkoholu v krvi.

Těmto řidičům teď v přestupkovém řízení hrozí připsání až 7 trestných bodů, zákaz řízení a pokuta až padesát tisíc korun. Jeden z nich, jednapadesátiletý muž, pak nadýchal 0,8 promile, a protože už v době dechové zkoušky dvě hodiny řídil, policisté mu ještě nechali odebrat krev na rozbor. Ten by totiž mohl prokázat, že v době, kdy za volant sedal, měl i víc než jedno promile. V takovém případě by byl pachatelem trestného činu a tedy i postihy by byly větší.

DATA: Alkohol zabíjí dvakrát víc žen než před dvaceti lety. Kritický věk je 35 až 44

Číst článek

Výsledek preventivní akce policisty překvapil. „My řidiče autobusů nepovažujeme za problémovou skupinu. Ty dnešní výsledky nás asi donutí, abychom tu myšlenku přehodnotili, a čas od času připravíme podobnou akci na zjišťování hodnot alkoholu u řidičů autobusů,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Preventivní kontroly u řidičů osobních aut jsou rozhodně častější. Malášek potvrdil, že poslední takovou akci zaměřenou na řidiče autobusů pořádali téměř čtyři roky zpátky. Důvodem byl i aktuální případ spojený právě s alkoholem za volantem autobusu v Brně.

„Jedním z důvodů, proč jsme připravili takovou akci, byla nehoda řidiče autobusu z poloviny prosince loňského roku. Řidič poblíž autobusového nádraží Na Zvonařce nedal přednost v jízdě osobnímu automobilu. Způsobil havárii. Ten řidič nadýchal asi dvě promile alkoholu,“ vysvětlil Malášek.

Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme