Šest tlačítek, šest barev. Jak vypadají psychologické testy pro vybodované řidiče?

Před návratem na silnice musí řidič, který nasbíral dvanáct trestných bodů, absolvovat psychologické vyšetření. Jen vloni se vybodovalo téměř 5 a půl tisíce řidičů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policie při kontrole (ilustrační ofot)

Dopravní policie při kontrole (ilustrační ofot) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Výkonový test, který je zaměřený na pozornost a reaktivitu, probíhá na běžném počítači jen s tím rozdílem, že místo klávesnice má motorista k dispozici obdélníkový ovladač se šesti tlačítky různých barev.

Uprostřed obrazovky se pokaždé objeví barevné kolečko a úkolem motoristy je stisknout v co nejkratším čase příslušné barevné tlačítko na ovladači.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šest tlačítek, šest barev. Jak vypadají psychologické testy pro vybodované řidiče? Zjišťovala reportérka Lenka Rezková

Výkonový test je ale jen částí psychologického vyšetření. Na vybodovaného řidiče totiž čeká ještě dotazník a rozhovor s psychologem. Ten se ptá řidiče například na to, jak ho řízení baví.

V testu osobnosti se zase zjišťují vlastnosti, jako je impulzivita nebo třeba schopnost zvládat zátěž.

Psychologické testy trvají tři až čtyři hodiny. „Já klientům říkám, vyspěte se, přijďte v dobré náladě,“ říká dopravní psycholog Michal Walter pro Český rozhlas.

Vyšetření stojí 2 až 4 tisíce korun. A provádět ho může pouze akreditovaný psycholog. „Těch je dnes v České republice více než 250, jejich seznam případně visí i na webových stránkách ministerstva dopravy,“ říká Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

Pokud řidič testy neudělá, může si je zopakovat nejdříve za tři měsíce.

Lenka Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme