Šestou místopředsedkyní sněmovny Miroslava Němcová

Jediná kandidátka na křeslo šestého, posledního místopředsedy Miroslava Němcová z ODS byla zvolena v prvním kole tajné volby, když dostala 132 hlasy. Hlasovali 194 poslanci a ke zvolení bylo třeba nejméně 98 hlasů. Protože ODS má ve sněmovně 58 mandátů, museli pro Němcovou hlasovat i zástupci jiných stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Němcová a V. Klaus | Foto: Stanislav Peška

Průtahy se svojí volbou si Němcová vysvětluje především povolebním bojem mezi ODS a vládními stranami. "Nevím, zda to nebylo namířeno přímo na mou osobu. Spíše jsem to vnímala, že se hrálo o ODS, aby ji silově byly vytyčeny určité meze. Taková prvotní nátlaková ukázka toho, jak si vláda chce počínat. A myslím, že jsme to zvládli dobře s tím, že jsme jim řekli, že se tak snadno nedáme," poznamenala Němcová pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Němcová o svém zvolení

Ostatních pět místopředsedů už poslanci zvolili minulý čtvrtek a v úterý. Občanští demokraté, kteří si kromě už zvoleného Ivana Langera nárokovali podle poměrného zastoupení stran v dolní komoře obsazení ještě jednoho tohoto vedoucího postu, do čtvrteční volby opět nominovali svou dosud neúspěšnou kandidátku Miroslavu Němcovou.

Šlo už o třetí pokus o zvolení Miroslavy Němcové v tajných volbách. Jejich průběh si většina zákonodárců netroufala odhadnout. Někteří - například lidovci a komunisté její šance nezatracovali - jiní, jako sociální demokrat Michal Kraus ale připomínali, že sněmovna dala už dvakrát najevo svou nevůli tuto kandidátku ODS na místopředsednické křeslo zvolit.

Dolní komora také hladce potvrdila předsedy 13 svých výborů, které jejich členové zvolili ve středu. Očekávaná komplikace při potvrzování Vidíma jako šéfa branného výboru vůbec nenastala, i když před potvrzením se proti jeho zvolení stavili sociální demokraté a komunisté, kteří mají ve dvousetčlenné dolní komoře převahu 111 hlasů.

Milan Kopp, Eva Ziliziová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme