Sestřička z Ukrajiny čeká na nostrifikaci vzdělání. Zatím pomáhá jako pečovatelka

Julie z Mariupolu pomáhá v domově seniorů v Janovicích nad Úhlavou. Zatím jako pečovatelka, i když doma pracovala jako zdravotní sestra. V Česku by se k profesi ráda vrátila, ale nejdříve potřebuje nostrifikovat své vzdělání.

Janovice nad Úhlavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julia s klientem janovického domova

Julia s klientem janovického domova | Foto: Jitka Englová | Zdroj: Český rozhlas

Nedostatek zdravotnického personálu, to je dlouhodobý problém ve zdravotnictví a sociálních službách. Potýkají se s tím třeba i v domově pro seniory v Janovicích nad Úhlavou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Julia bydlí se svým 14letým synem v Nýrsku. Poslechněte si víc

Zatímco zdravotních sester tam mají plný stav, pečovatelky jim schází. Nově se jí stala Julie z Ukrajiny. Přiblížila se tak své původní profesi, i když tu ještě vykonávat nemůže, čeká totiž na nostrifikaci. „Pracovala jsem jako zdravotní sestra, ošetřovala jsem i staré lidi. Mám tu práci ráda, oni jsou trochu jako malé děti, se vším potřebují pomoci,“ popsala.

S češtinou pomůžou kolegyně a jazykový kurz

Julie pochází z Mariupolu, se svým čtrnáctiletým synem žije v Nýrsku. Zatím ještě trochu bojuje s češtinou, někdy pomohou kolegyně, někdy překladač v mobilu. Chystá se ale navštěvovat jazykové kurzy. 

Prahou prošel Pochod vděčnosti. Ukrajinci chtěli Česku poděkovat za podporu, kterou jim poskytlo

Číst článek

„Je šikovná, rychle reaguje a je pro nás velkým přínosem,“ myslí si o Julii kolegyně Petra Kobzová.

„Nejprve jsem paní Julii odmítla kvůli jazykové bariéře, pak na mě ale velmi dobře zapůsobila,“ popsala vrchní sestra Martina Kolářová.

„Pracovala v místní fabrice za minimální mzdu, měla to těžké. Je sama se synem, a tak jsme jí chtěli vyjít vstříc. Pokud jí teď pomůžeme s jazykem a s nostrifikací, do budoucna nám to vyřeší problém s nedostatkem zdravotnického personálu,“ myslí si.

„Máme naplněný stav sestřiček, stále ale nabíráme pečovatelky, protože sehnat kvalitní personál je poměrně obtížné,“ dodala Kolářová. V janovickém domově chybí osm z šedesáti pečovatelek, během tohoto týdne sem nastoupí Juliina známá z Ukrajiny.

Jitka Englová, Michaela Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme