Sestry žádají vyšší kompetence, v budoucnu by mohly zastat část práce lékařů

Zdravotní sestry by mohly v budoucnu převzít část práce, kterou dnes dělají lékaři. Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon, který by takovou praxi oficiálně povolil. Například v pražské Fakultní nemocnici Motol už teď sestry některé výkony za lékaře vykonávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zdravotni sestra.jpg | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Jednou z praktik, které by sestry mohly vykonávat namísto lékařů, je zavádění cévních katetrů. A doktorům by to usnadnilo práci, potvrzuje lékař Jiří Charvát z Fakultní nemocnice Motol.

„Těch vstupů je tolik, že pokud by se touto problematikou zabýval lékař, musel by omezit nějakou svou jinou činnost. Ale pacienti s tím musí souhlasit, jsou informováni dopředu, že výkon bude provádět setra za kontroly lékaře. Čili právní zodpovědnost přebíráme vesměs my.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon, který by mohl rozšířit kompetence zdravotních sester

I zdravotní sestry chtějí, aby se jejich práce změnila.

„Pro mě je to úžasná nabídka, kdy si jako sestra můžu rozšířit kompetence a nedělat jen rutinní práci u lůžka,“ říká sestra z FN Motol Kateřina Zemanová.

Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová upozorňuje také na to, že řadu odbornějších činností již sestry beztak zastávají. „Jen k tomu nemají legislativně přidané kompetence. My musíme popsat činnosti tak, jak se skutečně dějí. Je to logický vývoj, sestry jsou více vzdělané a jsou tedy schopny zastat více odbornou práci.“

Upravení vzdělávacích programů

Větší pravomoce by sestrám mohl dát připravovaný zákon ministerstva zdravotnictví. Kvůli vyšším kompetencím by se ale musely upravit vzdělávací programy i systém odměn.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, co všechno by mohly dělat zdravotní sestry v Česku, mluvila prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová

„Protože s většími kompetencemi souvisí větší odpovědnost a musíme tuto odpovědnost odměnit,“ dodává ředitelka odboru ošetřovatelství ministerstva zdravotnictví Alice Strnadová.

V loňském roce v Česku vyšlo ze škol 1900 všeobecných sester a asi 1500 zdravotních asistentů. Otázkou ale je, kolik jich následně bude vystudované povolání opravdu vykonávat.

O tuto práci totiž mladí lidé často nemají zájem, nebo raději odejdou do ciziny – hlavně do Německa a Velké Británie.

„Vydělám si tu dvojnásobek až trojnásobek platu než české zdravotní sestry v hlavním městě,“ potvrzuje Gabriela Ratajová, která pracuje v Německu.

ČRo, Anna Maňourová, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme