Sesuvů v Moravskoslezském kraji už je přes dvacet

V Moravskoslezském kraji neustále přibývá sesuvů promáčené půdy. Zatímco včera odpoledne šlo o deset míst, dnes už počet přesáhl dvacítku. Většinou se jedná o jílové podloží, které nezvládá tak velký nápor vody. Problémy budou zřejmě pokračovat i v dalších dnech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesuv půdy v Horních Bludovicích u Havířova

Sesuv půdy v Horních Bludovicích u Havířova | Zdroj: ČTK

Nejpostiženější je Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Kvůli sesuvům muselo opustit své domy přes deset lidí, nejvíc v Dolních Domaslovicích nad přehradou Žermanice.

Nově policie uzavřela oblast u lyžařské sjezdovky v Chlebovicích, kde se svah pohnul o 15 metrů. Ve Stonavě sesuv ohrožuje vedení vysokého napětí.

Plné ruce práce mají geologové v Horních Bludovicích u Havířova. Pokud by tam břeh zasypal řeku Lučinu, znamenalo by to pro celou obec velkou pohromou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem sesuvu půdy v Horních Bludovicích sleduje reportér ČRo Martin Knitl

Dřevěné latě s namalovaným ryskami dokazují, že půda skutečně posunuje, říká starosta obce Zdeněk Knyč. Dva z šesti nejbližších domků proto už byly raději evakuovány.

Geolog Luděk Kovář zatím nedokáže přesně odhadnout, co bude dál. Sedm expertů mezi tím sleduje celé rizikové území. V každém případě jde o nejvážnější sesuv kategorie číslo tři.

„Skýtá to nebezpečí vůči obyvatelům, takže je třeba to řešit. Od začátku, kdy se to sleduje, je posun asi metr a půl. Zatím nemáme přesné zaměření, to se teprve bude dělat, ale úsek, kde je řeka ohrožená, je zhruba 250 metrů,“ upřesnil Kovář.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sesuvech půdy hovořil v Ozvěnách dne Radiožurnálu ředitel České geologické služby Zdeněk Venera

Sesuvy dělají starosti také energetikům, protože s sebou berou sloupy a dráty. V plném nasazení jsou i samotné radnice postižených obcí. Třeba Havířov musí odklonit potok Stružník. Bude nutné opravit utržené silnice v Karviné nebo například ve Vendryni.

Sesuvy půdy budou na severu Moravy přibývat i v následujících dnech. Podle ředitele České geologické služby Zdeňka Venery je na severu Moravy při deštích nestabilní podloží, zabránit pohybům zeminy se tak nedá.

„Nejúčinnější obrana je taková, že obce vezmou v potaz, kde jsou známá nestabilní území, a těmto územím se při územním rozvoji vyhnou. Česká geologická služba na tomto pracuje, mapuje sesuvná území a je zapotřebí, aby stavební úřady s těmito informacemi pracovaly,“ upozornil Venera ve vysílání Radiožurnálu.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme