Sesuvů v Moravskoslezském kraji už je přes dvacet
V Moravskoslezském kraji neustále přibývá sesuvů promáčené půdy. Zatímco včera odpoledne šlo o deset míst, dnes už počet přesáhl dvacítku. Většinou se jedná o jílové podloží, které nezvládá tak velký nápor vody. Problémy budou zřejmě pokračovat i v dalších dnech.
Nejpostiženější je Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Kvůli sesuvům muselo opustit své domy přes deset lidí, nejvíc v Dolních Domaslovicích nad přehradou Žermanice.
Nově policie uzavřela oblast u lyžařské sjezdovky v Chlebovicích, kde se svah pohnul o 15 metrů. Ve Stonavě sesuv ohrožuje vedení vysokého napětí.
Plné ruce práce mají geologové v Horních Bludovicích u Havířova. Pokud by tam břeh zasypal řeku Lučinu, znamenalo by to pro celou obec velkou pohromou.
Situaci kolem sesuvu půdy v Horních Bludovicích sleduje reportér ČRo Martin Knitl
Dřevěné latě s namalovaným ryskami dokazují, že půda skutečně posunuje, říká starosta obce Zdeněk Knyč. Dva z šesti nejbližších domků proto už byly raději evakuovány.
Geolog Luděk Kovář zatím nedokáže přesně odhadnout, co bude dál. Sedm expertů mezi tím sleduje celé rizikové území. V každém případě jde o nejvážnější sesuv kategorie číslo tři.
„Skýtá to nebezpečí vůči obyvatelům, takže je třeba to řešit. Od začátku, kdy se to sleduje, je posun asi metr a půl. Zatím nemáme přesné zaměření, to se teprve bude dělat, ale úsek, kde je řeka ohrožená, je zhruba 250 metrů,“ upřesnil Kovář.
O sesuvech půdy hovořil v Ozvěnách dne Radiožurnálu ředitel České geologické služby Zdeněk Venera
Sesuvy dělají starosti také energetikům, protože s sebou berou sloupy a dráty. V plném nasazení jsou i samotné radnice postižených obcí. Třeba Havířov musí odklonit potok Stružník. Bude nutné opravit utržené silnice v Karviné nebo například ve Vendryni.
Sesuvy půdy budou na severu Moravy přibývat i v následujících dnech. Podle ředitele České geologické služby Zdeňka Venery je na severu Moravy při deštích nestabilní podloží, zabránit pohybům zeminy se tak nedá.
„Nejúčinnější obrana je taková, že obce vezmou v potaz, kde jsou známá nestabilní území, a těmto územím se při územním rozvoji vyhnou. Česká geologická služba na tomto pracuje, mapuje sesuvná území a je zapotřebí, aby stavební úřady s těmito informacemi pracovaly,“ upozornil Venera ve vysílání Radiožurnálu.