Setkávání politiků s lobbisty dál zajímá média
Nevinná dovolená - nebo rekreace za podezřelých okolností? Snímky otištěné v těchto dnech v tuzemském tisku vyvolaly otazníky. Na stejném místě, ve stejném čase zachytily v italském letovisku Monte Argentario bývalého premiéra, šéfa ODS Mirka Topolánka, jeho přítele - lobbistu Marka Dalíka, exministra dopravy Aleše Hřebíčka a místopředsedu ČSSD Milana Urbana.
Zájem médií vyvolal mimo jiné fakt, že pan Urban absolvoval v Toskánsku projížďku na jachtě, kam ho pozval další lobbista, Vladimír Johanes. Muž, který má blízko k šéfovi společnosti ČEZ Martinu Romanovi. A že se tak stalo nedlouho poté, co Milan Urban a jeho kolega z ODS Martin Říman, prosadili v parlamentu zákon o emisních povolenkách. Díky němu má ČEZ dostat desítky miliard korun na nové energetické technologie.
Urban kategoricky popírá, že by se pobyt v Toskánsku dal jakkoliv vykládat jako odměna z lobbistických kruhů, protože si rekreaci platil ze svého. Zastihli jsme ho dnes už po návratu z Itálie - a nejdříve jsem ho požádali o komentář k jednomu z titulků v dnešním tisku: "Urban tají, jak si platil dovolenou."
"Je to lež jako věž, jako všechny spekulace ohledně jednání o velkých koalicích, nebo o tom, co, či kdo, udělá pro ČEZ. Samozřejmě mám doklady o tom, kde jsem byl, kolik jsem za to zaplatil. Pokud to chcete vědět: měl jsem pronajaté malé apartement v úplně jiné lokalitě, než se údajně pohybuje pan Topolánek a pan Dalík," odpověděl Českému rozhlasu Urban s tím, že informace o jeho pobytu uvedené v Hospodářských novinách považuje na hraně pomluvy.
Pokud jde o jeho údajný výlet jachtou s Vladimírem Johanesem, Urban řekl, že Johanesova role spočívala pouze ve zprostředkování svezení lodí a pravděpodobně plavbu jachtou firmy Mašín platil, nebo byl Urban svezen jako zástupce českého průmyslu. Místopředseda ČSSD ale odmítl, že by se s Johanesem setkal kvůli povolenkám ČEZu, stejně tak se v Toskánsku podle svých slov nesetkal s pány Topolánkem a Dalíkem.
Veronika Sedláčková telefonovala také s lobbistou Vladimírem Johanesem, který je stále na dovolené. Poprask v médiích roztočený kolem toho, kdo všechno se vydal rekreovat do toho italského letoviska, označil za produkt okurkové sezony a své setkání s Mirkem Topolánkem a exministrem Alešem Řebíčkem popsal jako zcela náhodné setkání na molu, kde si popovídali 10-15 minut o dovolené a pak každý šel svou cestou. Projížďku Milana Urbana jachtou pana Mašína Johanes podle svých slov neplatil.
Radim Bureš z Transparency International poznamenal, že kontakt mezi politiky a lobbisty je vždycky problematický. Zatímco politici mají prosazovat veřejné zájmy, lobbisté pak partikulární zájem firmy, skupiny nebo organizace. Připomněl, že v parlamentu je návrh zákon na regulaci lobbingu a dovolenou a norma má uložit i odmítnutí jakýchkoli výhod nabízených lobbisty i nadstandardní kontakt lobbistů a politiků.
Dovolenou v Toskánsku lze podle Bureše považovat za nadstandardní kontakt. "Je možné argumentovat, že někdo je přítel - a nebudu odmítat přátele. Ale politik je ve specifické situaci a v mnoha ohledech se musí chovat jinak, než běžný občan," zdůraznil Bureš.
O lobbingu jsme mluvili ve středečním Radiofóru. Záznam pořadu si poslechněte v Rádiu na přání.
Stanovit jasná pravidla pro lobbování při evropských institucích. To je jeden z cílů on-line rejstříku lobbistických skupin, který loni v červnu spustila Evropská komise. Lobbisté se v něm mohou dobrovolně zaregistrovat a prokázat tak svou solidnost.
Přečtěte si také:
Domácí tisk o kontroverzní dovolené některých čelních politiků