Myslivci a ornitologové předali petici ministru Tomanovi. Žádají šetrnější zemědělské postupy

Petici s 55 tisíci podpisy předali zástupci České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty v pátek ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD). Chtějí, aby resort usiloval o šetrnější zemědělské postupy vůči krajině. Intenzivní zemědělství viní mimo jiné z úbytku ptactva v přírodě. Česko by podle nich mělo být také aktivnější v prosazování ekologických témat na evropské úrovni.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petici za šetrnější zemědělství nebo méně chemických postřiků podepsalo již přes 56 tisíc lidí. | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

Před budovou ministerstva se v pátek sešly asi tři desítky lidí. Někteří měli transparenty – například s nápisem „Rozoráš-li všechny meze, ptáci zahynou“. Signatáři petice požadují, aby ministerstvo nastavilo podmínky, které povedou ke zmenšení souvislých ploch jedné plodiny na nejvýše 20 hektarů či vytvoření alespoň deseti procent zemědělských ploch bez chemických postřiků, které by sloužily jako útočiště zvěře a ptactva. Podle současných podmínek budou moci mít pole monokultur od roku 2021 maximálně 30 hektarů, od příštího roku tato podmínka platí pro pole ohrožená erozí. I to je ale podle signatářů petice příliš.

Nová pravidla pro agrodotace: na miliardy z českých peněz se od ledna nebude vztahovat zákon o střetu zájmů

Číst článek

Mezi jejich další požadavky patří, aby resort při projednávání Společné zemědělské politiky pro léta 2021–2027 prosazoval dodržování environmentální legislativy a to, aby bylo 15 miliard eur (cca 383 miliardy korun) ročně již na evropské úrovni určeno na hospodaření podporující ochranu ohrožených druhů a cenných biotopů.

Toman řekl, že aktivitu signatářů oceňuje. Uvedl, že se zástupci ornitologů a myslivců jedná dlouhodobě. Ministerstvo podle jeho slov na některých tématech zmiňovaných v petici pracuje, myslivcům a ornitologům doporučil, ať si při projednávání těchto témat stanoví priority.

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek zdůraznil, že Česko by mělo být ohledně projednávání environmentálních témat aktivnější i v evropské politice. Po předání petice na ministerstvu Toman a zástupci ornitologů a myslivců o problematice jednali. Ministerstvo poté dodalo, že je se signatáři petice ve shodě. Uvedlo, že v současnosti mimo jiné poskytuje dotace na zakládání biopásů a má programy na ochranu ptactva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme