Rektor VŠE vyzval Ševčíka k odstoupení z pozice děkana. Rozhodnutí o rezignaci má oznámit do úterý

Rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák vyzval Miroslava Ševčíka k odstoupení z funkce děkana Národohospodářské fakulty VŠE. Podle Dvořáka Ševčík svým chováním poškozuje zájmy univerzity. Ševčík novinářům po setkání s rektorem řekl, že podání rezignace zváží. Dvořák následně médiím řekl, že se s Ševčíkem domluvil na tom, že děkan rozhodnutí o rezignaci oznámí do úterý 14. března.

Praha (Aktualizováno: 16:37 13. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Sobotní akce má podle mého názoru ten dopad, že poškozuje zájem vysoké školy,“ řekl rektor Petr Dvořák Radiožurnálu.

„Pokládám za nejvhodnější řešení, aby pan děkan ze své funkce odstoupil. A k tomu jsem ho i vyzval. Sdělil mi, že je to věc, kterou musí zvážit. A já jsem proto chtěl, aby mi své rozhodnutí oznámil do zítřka do rána.“

VŠE chce řešit Ševčíkovu účast na demonstraci. Policie podezřívá jednoho z účastníků z trestného činu

Číst článek

Mluvčí Vysoké školy ekonomické (VŠE) Věra Koukalová v pondělí v tiskové zprávě sdělila, že rektor na úterý 14. března svolal vedení VŠE, které se situací bude zabývat. Jak bude rektor Dvořák postupovat v případě, že Ševčík na post děkana Národohospodářské fakulty VŠE do stanoveného termínu nerezignuje, rektor novinářům nesdělil.

„Nechci předjímat, protože to budeme v úterý projednávat na vedení. Nechtěl bych tak závažný krok oznamovat předem, protože bude záležet na tom, k jakému závěru dojdeme, až se o tom poradíme,“ informoval.

Rektor VŠE dále uvedl, že výzva k rezignaci není pouze vyústěním sobotní protivládní demonstrace Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO) a které se údajně Ševčík účastnil.

Ekonom a politik Ševčík, který je expertem hnutí Trikolora, se podle serveru Forum 24 v sobotu zapojil do pokusu odstranit ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Děkan to však ve svém pondělním prohlášení odmítl.

Reakce studentů

Proti chování Ševčíka se ohradila i většina studentských členů akademického senátu VŠE, když ho vyzvala k odstoupení z pozice děkana Národohospodářské fakulty VŠE prostřednictvím otevřeného dopisu. Ševčíkovo veřejné vystupování podle nich není adekvátní k funkci děkana.

„(Ševčíkovo) porušování pravidel stanovených jak v Etickém kodexu VŠE, tak v Morálně-etických zásadách vedoucích pracovníků VŠE stanovených rektorem univerzity nás (studentské senátory akademického senátu VŠE) nejen znepokojuje, ale považujeme to i za neakceptovatelné chování u vysoce postaveného akademika,“ uvedli členové akademického senátu VŠE z řad studentů.

S Ševčíkovými názory nesouhlasím, ale dokázat, že jde o dezinformace, je velmi těžké, říká rektor VŠE

Číst článek

Autoři výzvy označili Ševčíkovo chování za „kontroverzní a neetické“. Jednání děkana Národohospodářské fakulty VŠE podle nich poškozuje prestiž studia studentů a absolventů univerzity v očích veřejnosti.

Výzvu k jeho rezignaci podepsalo k pondělním 13.30 kromě autorů otevřeného dopisu také šest akademiků, 336 studentů VŠE, 44 absolventů této vysoké školy a zástupci veřejnosti.

Kritika studentských senátorů se na Ševčíka snesla poté, co se v sobotu údajně účastnil protivládní demonstrace Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO) a její šéf Jindřich Rajchl.

Po jejím skončení byl Ševčík podle fotografií serveru Forum24 mezi těmi, kteří se pokusili násilím vniknout do Národního muzea a strhnout ukrajinskou vlajku.

Za totéž ekonoma a politika Ševčíka, který je expertem hnutí Trikolora, kritizoval také rektor VŠE Petr Dvořák. Univerzita se v neděli od Ševčíkova vystupování na této demonstraci distancovala a uvedla, že vystupování děkana je „za hranou“ dlouhodobě.

Ševčík se ohrazuje

Ševčík sdělil, že na demonstraci nevystupoval, pouze doprovázel muže zbitého policií, a výtky vedení VŠE proto nechápe. Rektor VŠE se v pondělí odpoledne se Ševčíkem sejde, škola poté vydá prohlášení.

„Prohlašuji, že jsem nechtěl jakkoli vstoupit do budovy Národního muzea ani strhávat jakékoli vlajky vyvěšené na ní. Důrazně se ohrazuji proti interpretaci mé přítomnosti na schodech Národního muzea v inkriminované době takovými úmysly,“ uvedl v pondělí ve svém prohlášení.

Doplnil, že odsuzuje jakékoliv násilí a útok na Národní muzeum.

Případná možnost odvolání děkana rektorem je podle mluvčí VŠE Věry Koukalové kvůli vysokoškolskému zákonu problematická. „Senát Národohospodářské fakulty až na výjimky stojí za svým děkanem, takže oni sami ho neodvolají,“ řekla mluvčí.

Případné odvolání děkana rektorem by podle ní bylo proti vysokoškolskému zákonu a mohlo by vést k soudní při.

Podle zákona o vysokých školách může rektor odvolat děkana z vlastního podnětu, a to pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu veřejné vysoké školy v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme