Ševcovské řemeslo se v Česku neučí už 12 let. Zlínská škola chce obor obnovit

Boty na míru nabízí v Česku desítky ševců. Lidé, kteří mají specifickou velikost chodidla, jejich služby využívat v podstatě musí. Cestu si k nim ale našli třeba i úspěšní byznysmeni. Otázkou však zůstává, jak dlouho ševcovské řemeslo ještě vydrží. Studovat ho jako učňovský obor se totiž nedá už 12 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švec Michal Pavlas sám nosí boty ze sloní kůže

Švec Michal Pavlas sám nosí boty ze sloní kůže | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Nikdy jsem nebyl úplně spokojený, protože mám trošku širší nohu a vyšší nárt, takže to byl vždycky kámen úrazu,“ popsal svou motivaci k návštěvě ševce manažer Jan. „Ručně šité boty stojí víc. Jsem připraven zaplatit v řádech několik desítek tisíc,“ dodal.

Společenské boty k obleku mu na míru ušil Michal Pavlas, který své služby nabízí už 26 let. Právě Jan podle něj představuje jeho typického zákazníka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražskou dílnu, kde ševci vyrábí ručně šité boty na zakázku, navštívila Veronika Hlaváčová

„Už tím, jaká má chodidla. Další kategorií našich zákazníků jsou lidé, kteří potřebují dobrou reprezentační obuv,“ popsal.

Michal Pavlas šije nejčastěji z teletiny. Jde to ale i ze pštrosa, krokodýla nebo rejnoka. „Tyhle exotické materiály u nás nejsou ničím překvapivým. Já sám mám boty ze slona.“

Ševcem se stal asi před 30 lety. „V 87 roce jsem maturoval a ze tří tříd nás vycházelo 90,“ řekl.

Dnes už se jeho řemeslo v Česku učit v rámci běžného studia nedá. Poslední učňové vyšli ze zlínské Střední školy obchodně technické před 13lety. Ředitelka Marta Fojtíková ale doufá, že se letos v září podaří obor s názvem výrobce obuvi otevřít.

„Máme tři přihlášky v rámci prvního kola přijímacího řízení. Využijeme ještě časové období dalších kol a budeme upozorňovat na benefity, které by mohly napomoci k rozhodnutím," plánuje.

Pro otevření ročníku je potřeba nejméně šest zájemců. Jestli ševcovský učňovský obor opět ožije, bude jasné do konce května.

Nářadí v ševcovské dílně | Foto: Veronika Hlaváčová

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme