Sever Čech je po povodni rájem firem, které půjčují peníze

Po záplavách na severu Čech vzrostla nabídka peněžních půjček s vysokými úroky. Lidé, kterým voda v srpnu zničila majetek, většinou vidí v úvěrech naději, jak do zimy opravit své domy. Starostové postižených obcí ale před takovými nabídkami varují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně 2010 - Frýdlant

Povodně 2010 - Frýdlant | Foto: Ota Stehlík

Úroky jsou u některých společností tak vysoké, že dlužník nakonec musí splatit několikanásobek půjčené částky. Starostku Višňové Marii Matuškovou dokonce oslovila firma, jejíž nabídka hraničila s lichvou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sever Čech je po záplavách rájem firem, které půjčují peníze. V obci Višňová natáčela reportérka Veronika Němcová

“Drze mi přišel na mobil email, ať zprostředkuji takovou půjčku pro ostatní občany. Samozřejmě, že jsem to neudělala. Byla to jedna společnost, ale pohybuje se jich zde trvale víc,“ potvrzuje Matušková.

“Jsou mezi námi lidé, kteří dokážou kořistit a dělat lichvu v době, kdy se v ostatních lidech budí cit dát humanitární pomoc,“ podotkla starostka.

Během povodní si peníze od pochybných společností půjčilo několik lidí z Višňové. Starostka jim slíbila, že jejich jména nezveřejní. Sami se totiž za svoje dluhy stydí. U některých jde dlužná částka až do statisíců.

Pan František si půjčil peníze před léty a dodnes je splácí. „Nikde jinde jsme nemohl sehnat peníze a tohle byla pro mě jediná možnost, i když přeplácím strašně moc. Je tam myslím 60 procent,“ říká.

Lidé často nevědí, co podepisují

Starostka Matušková má zkušenost, jakým způsobem si obyvatelé obce peníze na úrok půjčují. Mnoho z nich přijde pro radu, ale až poté, co už je pozdě.

“Třeba ani pořádně nevědí, co si půjčili. Přečtou si, že dostanou tolik a tolik, ale kolik budou platit, to je napsáno šikovně na druhé straně malým písmem,“ upozorňuje Marie Matušková.

Advokát Richard Vejlupek připomíná, že při půjčování peněz od jakékoliv finanční instituce je důležité zejména důkladně se seznámit s podmínkami úvěru. „V případě, že něčemu nerozumím, tak si to nechat vysvětlit od odborníka. Je třeba přesně nastavit systém splátek, abych nepodepsal výši, které nebudu schopen dostát. Potom hrozí exekuce.“

Alternativou k nevýhodným půjčkám jsou státní úvěry na opravy s nízkými úroky. Nárok na ně mají všichni, kterým voda při záplavách poškodila obydlí. Detailní informace jsou k dispozici na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Martin Hromádka, Veronika Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme