Sever Čech zasáhla pětiletá voda, hladiny řek už většinou klesají

Severní a střední a Čechy už druhý den sužovaly déšť a povodně. Vysoké hladiny řek, které se místy vylily z koryt, přinutily obyvatele opustit domovy. Jednou z nejpostiženějších obcí byla Višňová na Frýdlantsku. Tři desítky lidí se tam musely evakuovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda z vydatných dešťů zatopila část obce Pertoltice na Českolipsku. | Zdroj: ČTK

Evakuace byla dobrovolná, lidé tak chtěli předejít dramatickým událostem. Asi polovina z nich odjela k příbuzným. Hladina Smědé pomalu klesá, ale nikdo zatím nejásá, podle zkušeností z průběhu dne může být všechno ještě jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodňovou situaci na severu Čech sleduje reportér Lubomír Smatana

Voda dnes Višňovou uzavřela ze všech stran. Policie pouští do obce pouze místní obyvatele. Na cestě je ovšem půl metru vody, takže bezpečně projede jen hasičská technika. Hasiči mají připravené tři čluny pro případ, že by v noci museli někoho převážet.

Na severu Čech už ale přestalo pršet, řeky tu kulminují nebo pomalu klesají. Třetí stupeň povodňové aktivity stále platí na šesti místech – na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a v České Lípě, na Smědé v Předlánce, Řásnici ve Frýdlantu, Jizeře v Bakově nad Jizerou a Mrlině ve Vesci.

Povodně trápí i obyvatele Děčínska, hladiny většiny toků tam už ale klesají. Stoupají ještě Ploučnice a Labe. Právě Labe se vylilo ze břehů v Čertově Vodě u Děčína. Zatopená a neprůjezdná je tamní silnice do Dolního Žlebu.

Ke stavu ohrožení šplhá Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí. Lidé tam začali stavět ke svým domům pytle s pískem. Ploučnice má v Benešově kulminovat v nočních hodinách.

Meteorologové už problémy nečekají

Podle meteorologů se už bude situace pomalu uklidňovat. „Hladina se už zvyšuje jen na Ploučnici v České Lípě. Od středního po dolní tok proto ještě očekáváme, že bude hladina trochu stoupat. V Ústeckém kraji jsou všechny sledované toky na poklesu“ řekl meteorolog Daniel Tudot.

Podle hydrologa Libora Eledera se hladiny mohou ještě mírně zvýšit ani on však zásadnější problémy nečeká.

„Předpokládáme, že ještě v následujících hodinách můžou vzestupy hladin trvat. Do zítřejšího rána má spadnout na návětří hor jen asi 10 milimetrů srážek, takže předpokládáme, že jde o poslední hodiny vzestupů,“ řekl Eleder.

Igor Maňour, Josef Suk, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme