Sever si oddychl - povodňová vlna je za hranicemi

Rozvodněné Labe, které ještě v noci pustošilo Ústecký kraj, konečně klesá. Stoletá záplavová vlna se přesunula na sever do Německa. V Ústí byl po sobotním poledni stav hladiny řeky 11 metrů. Za maximální hranicí je Labe také v Děčíně. Řeka tam kolem poledne dosahovala výšky 11,7 metru a voda odtékala z ulic. Nejkritičtější situace zůstává ve Hřensku, které je zcela bez spojení. Obec byla v pátek odpoledne celá evakuována, zatopena je řada objektů a několik domů se ocitlo zcela pod vodou. Na Litoměřicku vytvořila povodeň nové jezero dlouhé 20 kilometrů. Zatopeno je území měst Lovosice a Terezín. Navíc se na Lounsku začal pohřešovat další člověk. I přes pokles většiny řek platí stav ohrožení v jihočeském kraji na Lužnici v Bechyni a na Vltavě v Březí u Českých Budějovic. Situace na Břeclavsku se večer uklidnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněné Labe | Foto: Jan Zejda

V obci Novosedly na Břeclavsku se situace uklidnila. Díky úsilí lidí vydržela hráz nápor vody z rozlité Dyje. Začala však prosakovat ochranná hráz u ústí Litobratřického potoka. Záchranáři tak museli preventivně evakuovat část obce Drnholec. Lidé se do svých obydlí vrátí nejdříve zítra.

Nejhorší situace v jižních Čechách zůstává ve městech na Lužnici. Její hladina se totiž snižuje jen pomalu. Domů se zatím nemohou vrátit ani evakuovaní obyvatelé obcí v okolí rybníku Rožmberk, který v důsledku záplav více než zdvojnásobil svou plochu a zadržoval zhruba dvakrát více vody než přehrada Římov. I přes pokles většiny řek platí stav ohrožení v jihočeském kraji na Lužnici v Bechyni a na Vltavě v Březí u Českých Budějovic. Druhý stupeň trvá na Blanici v Heřmani a na Malši v Roudném.

Hřensko zůstává i nadále obcí bez života. Rozvodněné Labe tam místy stále dosahuje až k okrajům střech rodinných domků. Zatopené jsou budovy hotelů, restaurací a penzinů. Nikdo zatím nedokáže odhadnout, kolik staveb vodní živel úplně zničí. Do míst, která nabízejí alespoň částečný pohled na zpustošené letovisko, přicházejí nešťatsní obyvatelé i podnikatelé. Byl mezi nimi i vlastník České hospody Zdeněk Procházka. Škody na majetku očekává velké, ale rabování opuštěných objektů si nepřipouští: "Ne to v žádném případě ne. To jsou většinou majitelé provozoven a koukají se nato, jak to vlastně vypadá." Dlouho se bude z povodně vzpamatovávat i okolní příroda. Myslí si to ředitel Národního parku České Švýcarsko Zdeněk Paczlt. "Nejde jenom o lidské neštěstí, ale ona je bohužel je samozřejmě zasažena i příroda. Nejenom Hřensko, ale i soutěsky řeky Kamenice jsou zaplaveny přibližně v úseku 1 kilometr a tržnice vietnamské a veškeré to zboží je naplaveno nahoru do soutěsek."

Záplavy si nejspíš vyžádaly další oběť. Na Lounsku pohřešují od středy šestačtyřicetiletého muže. Policie předpokládá, že se utopil v rozvodněné řece Chomutovce, která obcí protéká. Pátrání po muži zatím nebylo úspěšné, je nutné počkat, až voda opadne. Nezaměstnaného muže uvolnil pro pomoc obci lounský úřad práce. Pokud se potvrdí verze o utonutí, stane se muž už čtrnáctou obětí záplav, které od minulého týdne sužují značnou část České republiky.

Na Ústecku opadá voda. V Ústí nad Labem klesla pod 11 metrů. Hladiny jsou na ústupu také na Děčínsku. Přednosta tamního okresního úřadu Jiří Benedikt se dnes z vrtulníku seznámil se situací v okrese. Podle něho v Děčíně vzrůstá napětí, protože je město stále rozdělené na dvě poloviny. Z jedné části do druhé přitom mohou pouze záchranáři.

Klesající hladina ale ukazuje škody, které mají záplavy na svědomí. V Ústí řeka poklesla pod jedenáctimetrovou hranici. Do zítřejšího rána by mohla ustoupit ještě téměř o metr. Lidé se ale zatím do svých domovů vrátit nemohou, budovy nejdřív musí posoudit statik. Ústecké domácnosti se pak budou muset obejít bez teplé vody. Zatopená je totiž velká část zařízení teplárny.

V Ústí na Labem se objevily první dva pokusy o rabování. Podle městské policie ale zloději krádeže nedokončili, protože je vyrušily hlídky strážníků. Ve Střekově jeden člověk najel autem na okraj vody u zaplavené firmy, odkud začal vynášet věci. Musel ale ujet před strážníky, kteří hlídkovali na člunech mezi zatopenými objekty. Podle informací krizového štábu v Ústí se v ulicích města objevili i takzvaní tipaři. Ti mapují situaci a obhlížejí opuštěné majetky v evakuovaných oblastech. Během katastrofálních záplav se u nás dosud objevily tři případy rabování. Všichni pachatelé byli zadrženi.

Kvůli záplavám na Litoměřicku zadržují přehrady na Ohři vodu. Kritická situace po povodních na soutoku Ohře a Labe u Litoměřic donutila krajského hejtmana Jiřího Šulce, aby požádal o zastavení odtoku ze Skalky na Chebsku a Nechranic na Chomutovsku. Na soutoku řek se v minulých dnech vytvořilo jezero, které zatopilo několik obcí. Zcela odříznuty od okolí byly například České Kopisty, Počáply či Terezín. Z této oblasti muselo být evakuováno kolem 4000 lidí. Kdy se vrátí natrvalo do svých domovů, nechce zatím nikdo z litoměřického krizového štábu ani odhadovat.

Vozovky podél Labe od Hřenska na Děčínsku až po Mělník jsou stále kvůli záplavám uzavřeny. Zcela neprůjezdné jsou Lovosice, Litoměřice a Terezín. Lepší situace je na železnici. Po levém břehu řeky jezdí vlaky z Děčína až do Vraňan. Na pravém břehu je trať v provozu od Děčína do Litoměřic.

Ze skladu chloru v neratovické Spolaně uniklo dalších 10 až 12 kilogramů chloru. Chemikálie se drží nad hladinou rozvodněného Labe uvnitř areálu chemičky. V Neratovicích a okolí proto nadále platí pouze druhý stupeň chemického nebezpečí. Krizový štáb je ale připraven jak na vyhlášení třetího stupně, tak na evakuaci obyvatel. Neratovický starosta ale předpokládá, že se podaří udržet situaci pod kontrolou.

Neratovická Spolana v tuto chvíli nepředstavuje bezprostřední hrozbu pro své okolí. Hasičům a pracovníkům chemičky se podařilo utěsnit objekt starého skladu, v kterém jsou nádrže na tekutý chlor. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, večer by mělo začít úplné odčerpání této nebezpečné chemikálie. Specialisté Spolany a hasiči připravili náhradní spuštění části technologického zařízení chemičky, které z chloru vytvoří neškodný chlornan. Proces ale nebude jednoduchý. Náhradní dodávku části odstavené a zatopené Spolany zajistí mohutný agregát. Chlazení linky pak 6 požárních vozů. Ty musejí každou hodinu dodat 8 tisíc litrů vody. Tento proces by měl trvat až 5 dnů a prozatím ho zajišťuje 63 hasičů z pěti jednotek. Výsledkem by mělo být úplné zlikvidování maximálně 4 tun chloru z poškozeného skladu.

Do areálu neratovické Spolany pronikli ativisté ekologického hnutí Greenpeace a odebrali vzorky půdy z okolí budov zamořených dioxiny. Využili k tomu poklesu hladiny Labe, které se vrátilo do koryta. Už předtím v podniku odebrala vzorky i Česká inspekce životního prostředí.

Továrna na výrobu léků v Roztokách u Prahy byla sice částečně zatopena, ale nebezpečí lidem v jejím okolí nyní nehrozí. Voda, která je kontaminována i dosud nezjištěnými látkami, z areálu chemičky neodtéká a odborníci ji upraví na zdravotně nezávadnou. Řekl to starosta Roztok Martin Štifter.

Přehrady na rozvodněných řekách budou podle ministra vnitra Stanislava Grosse preventivně prozkoumány. Rozhodl o tom Ústřední krizový štáb. Statikové zkontrolují vliv velké vody na přehrady, které odolávaly zejména na Vltavě a Dyji.

Vltava v Praze dál zvolna klesá, oproti kulminaci se její hladina snížila už o více než čtyři metry. Vltava v Praze dál zvolna klesá, oproti kulminaci se její hladina snížila už o více než čtyři metry. V sobotu brzo ráno dosahovala v Malé Chuchli 374 centimetrů. Přesně o tři metry více než je tam normální stav. K tomu se ale v Malé Chuchli česká národní řeka vrátí zřejmě až za měsíc.

První desítky lidí se mohli vrátit do nejponičenější čtvrti hlavního města Karlína, šlo o přibližně desítky lidí ze Sokolovské ulice. "Karlín je strašně postižená oblast. Je obrovské množství lidí venku, kteří se nemohou vrátit. Vytvářejí na nás obrovský tlak, aby se mohli vrátit," říká primátor Igor Němec. Statici tam rychle kontrolují domy a, jak zdůraznil primátor, s úklidem pomůže i armáda. Voda zůstává v Karlíně už jen ve sklepech. Ostatní karlínští obyvatelé, kterých je evakuováno zhruba 25.000, by se vracet neměli. Celý Karlín by měl být přístupný asi za 14 dní.

Povodně se v Karlíně nevyhnuly ani kostelu svatého Cyrila a Metoděje. Zdejší farář Miroslav Zu dnes kostel poprvé od ničivých povodní navštívil. "Jé socha Panny Marie. Leží na zemi, ale ta socha byla 1,2 m nad zemí a spadla a je o čtyři metry dál. To znamená, že to tady muselo točit."

Lidé se ale podle primátora Prahy Igora Němce zatím nemohou vracet do evakuovaných oblastí Prahy 7 v dolních Holešovicích. Nefunguje tam voda, kanalizace ani elektřina. V Praze 1 dosud lidé nemohou do oblasti kolem Petrského náměstí. Lidé z Prahy 2 už jsou doma, v Praze 5 zbývá zpřístupnit čtvrtinu z celkového počtu evakuovaných budov. V šesté městské části třetina vystěhovaných lidí bydlí, třetina postiženého území je stále nepřístupná a třetina se nyní uklízí.

Jeden z dvojice lachtanů, kteří při záplavách uplavali z pražské zoologické zahrady, je už v Německu. Lachtan jménem Gaston proplul před polednem Děčínem a odpoledne ho rozvodněná řeka odnesla za hranice. Lachtana sledují stále dva čluny českých záchranářů a pokoušejí se kontaktovat německé ochránce přirody, aby pomohli zvíře chytit. Lachtan není vyčerpán, jak se zdálo dopoledne. Dostal totiž nažrat ryb, na které se ho lidé v Děčíně snažili chytit. Živého hrocha Slávka, pohřešovaného od úterý, vyprostili záchranáři z velkého pavilonu, kam ho odnesla velká voda.

Na vládním povodňovém kontě je v této chvíli prvních 2,5 milionu korun. K získání této částky stačily pouhé dva dny. Konto spravuje podle usnesení vlády Státní fond životního prostředí. Účet je veden u České národní banky a má číslo 9025-001/0710, variabilní symbol 2002, konstantní symbol bezhotovostní platby je 558. Pokud budete platit hotově, použijte symbol 379.

Seznam otevřených ulic v evakuovaných oblastech Prahy 17. 8. k 12:00 hod

Ministr zemědělství Jaroslav Palas nabídl zatopeným obcím projekt výstavby domků. Financoval by ho stát a nemovitosti by pak převedl do vlastnictví obcí. Ministr s tím dnes seznámil představitele jihočeských obcí Metly, Předmíř, Majdalena a Hluboká nad Vltavou. Domky by měly být postaveny do tří měsíců. Jejich cena bude milion tři sta tisíc korun. Vláda na výstavbu poskytne 150 tisíc, 300 tisíc připadne na dodávku Lesů České republiky a 850 tisíc korun činí půjčka se splatností 20 let a úrokovou mírou čtyři procenta.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme