Severočeská města jsou dnes plná oxidů dusíku

Ovzduší nad severočeskými městy dnes dopoledne znečistily oxidy dusíku. V Mostě dosáhla okamžitá koncentrace této škodliviny 467 mikrogramů na metr krychlový, přičemž imisní limit je 200 mikrogramů. V Teplicích naměřily stanice 374 a v Chabařovicích na Ústecku 319 mikrogramů oxidů dusíku na metr krychlový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ranní zvýšené koncentrace této škodliviny v ovzduší nad severočeskými městy zaznamenávají meteorologové podle Tudora již několik dnů, ale až dnes v Mostě dvojnásobně překročily imisní limit. Příčinou tohoto ranního smogu je výrazné noční ochlazení přízemní vrstvy vzduchu, v níž se koncentrují škodliviny včetně výfukových plynů z automobilů v době dopolední dopravní špičky. Po prohřátí této přízemní vrstvy vzduchu se mohou škodliviny rozptýlit do většího prostoru, a jejich koncentrace tak během dne klesne pod limitní hranici.

Podle prognostika ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Daniela Tudora se tento charakter počasí udrží nejméně do poloviny příštího týdne. Pouze o víkendu, kdy má přejít studená fronta, budou podmínky pro rozptyl škodlivin v ovzduší většinou dobré. Od pondělí však meteorologové opět očekávají oteplení a vznik teplotní inverze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme