Severočeské obce trpí přílivem nepřizpůsobivých lidí

V nejsevernějším výběžku České republiky tiká nebezpečná sociální bomba. Alespoň představitelé Šluknova, Rumburku nebo Varnsdorfu varují, že se do těchto obcí stěhuje velké množství chudých lidí. Došlo k nárůstu kriminality, ve Šluknově například zloději dvakrát ukradli okapy z místního zámku a podobných případů je mnohem víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varnsdorf - centrum | Foto: Dagmar Cestrová

Ve Varnsdorfu se dnes měl konat happening, na kterém chtěli pořadatelé burcovat politiky k řešení problémů spojených s přílivem nepřizpůsobivých lidí do regionu. Akci ale zrušili, neboť se báli, že by setkání mohli zneužít neonacisté.

Přesto se však podle starosty Varnsdorfu Martina Louky sešlo na náměstí 50 až 60 lidí, z nichž vyzařovala jasná nespokojenost.

„Myslím si, že oni chtějí dát tuto nespokojenost jakýmkoliv způsobem najevo. Samozřejmě, náměstí není místem, kde se dobře diskutuje, ale dáváme návrh na to, že budeme dále s občany diskutovat a snažit se přenášet jejich názory výše do rozhodujících orgánů a samozřejmě dělat taková opatření, která se projeví v co nejbližší době,“ řekl Martin Louka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta města Varnsdorf Martin Louka a ředitel vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček mluví o situaci na severu Čech v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že zejména do horní části šluknovského výběžku přichází mnoho nepřizpůsobivých lidí, kteří se objevují i ve Varnsdorfu. Z petice občanů podle jeho slov vyplývá, že obyvatelům Varnsdorfu vadí hlavně nepořádek a neustálé narušování nočního klidu lidmi v podnapilém stavu, hlasitou hudbou, zpěvem, hádkami, což se děje několikrát týdně.

„Podle našich informací naštěstí to stěhování zatím převažuje v rámci regionu Šluknovska a nově příchozích je méně, což je samozřejmě dobrá zpráva,“ uvedl ředitel vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Nicméně je podle něj pravda, že zejména do Šluknova přišla část těchto lidí i z velkých severočeských měst jako je Litvínov a dalších.

„Jsou to v podstatě desítky lidí, nejsou to stovky nebo tisíce. Víme, že ve Šluknově je podnikatel, který nabízí volné byty pro ubytování chudých a dlouhodobě nezaměstnaných. V posledních měsících ale, a to je velmi dobrá zpráva, přestal ubytovávat lidi, kteří jsou chudí,“ upřesnil Martin Šimáček.

Obecně zmínil aktivity spekulantů, kteří skupují byty v lukrativnějších zónách velkých měst a stěhují třeba za oddlužení chudé nebo nezaměstnané lidi do nejchudších regionů, což se týká zejména pohraničí.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme