Chtěl ukrást chemikálie za 3 tisíce a zavinil požár Severochemy se škodou 100 milionů

Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou letech jednoho z tehdejších zaměstnanců. Chtěl si jen načerpat zcela v rozporu s podnikovými předpisy nějaké chemikálie, přitom ale kvůli neodborné manipulaci nastal elektrostatický výboj a vznikl požár se škodou za více než sto milionů korun.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou letech jednoho z tehdejších zaměstnanců (ilustrační snímek) | Foto: Jan Kostík | Zdroj: HZS hlavního města Prahy

Muži teď za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí až osm let vězení. Na internetových stránkách policie to uvedla krajská policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Zachránili desítky životů, teď se dočkali uznání. Pražští hasiči skončili v celosvětové soutěži druzí

Číst článek

Mohutný požár vypukl v areálu Severochemy 29. května 2017 krátce po poledni. Oheň se rychle šířil a provázely ho četné výbuchy sudů naplněných chemikáliemi. Požár zasáhl sklad hořlavých kapalin a také část výroby. Záchranná služba tehdy odvezla z areálu jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin. Zraněn byl i jeden z hasičů. Z továrny a jejího okolí evakuovala policie 50 lidí.

Škoda na 140 milionů korun

Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů, 26 hasičských jednotek a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Lidské pochybení bylo jen jednou z možných verzí, které vyšetřovatelé posuzovali. Nakonec se ale potvrdilo.

„Veškeré znalecké posudky i odborné vyjádření potvrdily, že požár vznikl v souvislosti s protiprávní činností jednoho ze zaměstnanců,“ doplnila Šrýtrová. Krádeží chemikálie za zhruba 3 tisíce korun způsobil milionové škody.

Severochema vyčíslila veškeré škody způsobené požárem i následnou odstávkou provozu na zhruba 140 milionů korun. Televizi Nova to řekl obchodní ředitel firmy Roman Oberer. „Pravděpodobně se připojíme k soudnímu řízení,“ doplnil. Muž, který podle policie požár způsobil, podal podle Oberera krátce po požáru sám výpověď.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme