Severokorejské dělnice napadly štáb ČT

Dělnice ze Severní Koreje dnes ráno napadly ve Skutči na Chrudimsku štáb České televize. Reportér Vlastimil Weiner chtěl natočit anketu se zaměstnanci obuvního podniku SAM o podmínkách zaměstnávání cizinek. Ženy zranily kameramana a vzaly štábu videokazetu. Policie později tři Korejky zadržela kvůli podezření z loupeže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přenosový vůz České televize

přenosový vůz České televize | Foto: Jan Rosenauer

Útok následoval poté, co štáb na veřejném prostranství před bránou závodu oslovil dvě korejské dělnice, které přicházely na ranní směnu. Ženy reportérovi odpověděly, že neumí česky. Náhle na štáb zaútočila skupina třiceti až pětatřiceti korejských dělnic, která se podle Weinera zformovala ve vedlejší ulici.

"Ječely a zaútočily na nás, škrábaly, strkaly a létaly i kameny. Útok byl skutečně organizovaný a opravdu brutální, speciálně mířil na kameramana České televize Antonín Jirucha. Skutečně jsem měl strach o kameramanovo zdraví a možná i o život," popsal incident Weiner.

Kameraman utrpěl lehké zranění. Cizinky štábu sebraly kameru a utekly s ní do areálu společnosti. Vydaly ji až po příjezdu policistů, poškozenou s utrženým reflektorem a bez kazety s nahranými rozhovory. Redaktoři podali trestní oznámení.

Později se policii podařilo dostat zpět i kazetu. Podle Jiruchy teď slouží jako usvědčující důkaz proti korejským dělnicím. "Podle záznamu už cizinecká policie identifikovala osoby, které mě přímo napadaly, do kamery to bylo přímo vidět," řekl napadený kameraman.

Policisté tři šičky zadrželi pro podezření z loupeže, potvrdila Radiožurnálu policejní mluvčí Věra Hamáčková. "Výslechy zatím nezapočaly, protože čekáme na tlumočnice z Prahy," dodala mluvčí. Pokud se podezření prokáže, hrozí Korejkám podle Hamáčkové trest odnětí svobody od dvou do deseti let.

Na severokorejské dělnice, které pracují v českých továrnách, poprvé upozornil týdeník Respekt. Zhruba 50 šiček firmy SAM zřejmě musí tamnímu režimu odevzdávat peníze, jež si ve firmě vydělají. Podle médií za podobných podmínek pracují severokorejské ženy také v oděvní firmě ve středočeském Žebráku. Zde jejich zaměstnávání již prošetřuje policie.

Petr Doležel, Jiří Máslo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme