Severu Čech hrozí povodně, nejvíce ohrožené jsou Liberecko a Ústecko

Tající sníh a déšť mohou na severu Čech zvednout hladiny řek. Na velkou vodu by se měli připravit hlavně lidé na Liberecku a Ústecku. Výstraha platí od dnešního odpoledne až do čtvrtka. Meteorologové varují i před komplikacemi, které mohou způsobit nahromaděné ledové kry v korytech řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kry nahromaděné v korytě řeky Třebůvky v Jeřmani u Bouzova na Šumpersku způsobily rozlití řeky do luk kolem obce | Zdroj: ČTK

„Vzhledem k očekávanému oteplení doprovázenému deštěm a silným větrem očekáváme zhruba od dnešního odpoledne vzestup hladin řek v Ústeckém a Libereckém kraji. Dá se očekávat, že zejména v povodí Lužické Nisy, případně Ploučnice mohou být dosaženy stupně povodňové aktivity,“ upozorňuje meteorolog Jakub Přibyl.

Hladiny řek by mohly mírně vzrůst i v dalších krajích. Po víkendu se sice ochladilo a průtoky řek poklesly, nyní však Česko čeká oteplení, které by hladiny řek mohlo opět zvýšit.

Jak upozorňuje meteorolog Jan Šrámek, Česko čeká výrazné oteplení i na horách, kde se teploty dostanou nad nulu. Proto lze očekávat výraznější tání sněhu. K tomu bude pršet a budou zvedat i hladiny řek. Do pohybu se tak dají i roztávající ledy.

Ty už působí problémy na několika místech republiky od víkendu. Například v Tišnově střelmistři dva dny likvidovali ledy ve Svratce. Dnes také skončily odstřely nahromaděných ledových ker, které zablokovaly Jizeru.

Původně měly probíhat do konce týdne, ale střelmistři hasičů nemohou led odstřelovat v blízkosti jezů. Hrozilo by jejich poškození. Kry tak teď začnou odstraňovat bagry.

„V současné době jsou na vodních tocích ve správě Povodí Labe problémy s ledovými krami na Jizeře v úseku od Turnova po Dolní Sytovou. V těchto místech nyní zasahuje těžká technika, která se snaží tyto problémy odstranit,“ potvrdil vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Více o počasí na naší speciální stránce.

Naděžda Hávová, Viktorie Hošková, Eva Malá, bre, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme