Severu Moravy opět hrozí povodně a sesuvy půdy

Na severu Moravy znovu hrozí záplavy. Meteorologové totiž očekávají, že v Jeseníkách a Beskydech má do rána napršet 20 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Vytrvalé deště můžou navíc zrychlit pohyby půdy, které začaly už po květnové povodni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesuv půdy v Bukovci, silnice do Polska

Sesuv půdy v Bukovci, silnice do Polska | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Sesuvů se v celém Moravskoslezském kraji po květnové povodni postupně objevila asi stovka. Způsobily vysoké škody a řadu lidí vyhnaly z domovů.

Lidé z postižených oblastí teď opět s obavami sledují počasí. Vzhledem k předpovědi jsou další sesuvy pravděpodobné, potvrdil geolog Luděk Kovář z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

“Pokud bude předpověď taková, jaká je, tak s velmi vysokou pravděpodobností tam, kde k tomu došlo, to bude pokračovat. Ale nelze vyloučit, že se to objeví i na jiných místech, která třeba v květnu byla načatá a neprojevila se v plné míře,“ řekl Radiožurnálu Kovář.

Postižené obce ještě ani nezabezpečily staré sesuvy

V některých lokalitách přitom po květnové povodni ještě ani nezačaly zabezpečovací práce. Například v Dolních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku, kde sesuvy napáchaly největší škody, se teď podle starosty Pavla Postůvky chystají zabezpečovat jeden z ohrožených domů.

Starosta se obává, že počasí může celou situaci zkomplikovat. “Vývoj sesuvů se může opakovat, protože u nás vydatně prší. Není to nic příjemného, hlavně pro majitele rodinných domků. V této situaci neuděláme nic, ale možná do čtrnácti dnů by se mělo začít s realizací odvodňovacích vrtů,“ uvedl Postůvka.

Na severní Moravě a ve Slezsku už podle Českého hydrometeorologického ústavu spadlo od půlnoci do dnešního odpoledne místy až 100 milimetrů srážek, tedy 100 litrů vody na metr čtvereční.

Předpověď meteorologů děsí

Vydatně pršet má ale i nadále. Pro okresy Frýdek-Místek, Karviná a Nový Jičín platí podle meteorologů od dnešních 16:00 do středečních 23:00 extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení.

Na déšť a jen o něco mírnější vzestupy hladin řek se musí připravit i lidé ve Zlínském a Olomouckém kraji. Povodňová bdělost s nízkým stupněm nebezpečí platí v Libereckém a Ústeckém kraji. Na Vysočině, v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji navíc hrozí silný vítr.

Řeka Stonávka v Hradišti na Karvinsku už dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. Na několika místech platí první či druhý povodňový stupeň. Vodohospodáři od pondělního odpoledne na všech přehradách v kraji odpouštějí vodu, a snižují tak hladiny.

Martin Hromádka, Michal Schoffer, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme