'Sextremistka' dostala za incident se Zemanem podmínku a bude vyhoštěna. Cítí se nevinná

Obvodní soud pro Prahu 5 aktivistce, která v pátek ve volební místnosti vyběhla před Miloše Zemana, uložil v neděli tři měsíce vězení s roční podmínkou. Bude na rok vyhoštěna ze země. Verdikt je pravomocný. Ukrajinská aktivistka Angelina Diašová už řekla, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí.

Praha (Aktualizováno: 20:26 14. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská aktivistka Angelina Diašová. | Foto: Janetta Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Soud ji tak potrestal za výtržnictví. „Sedmadvacetiletá žena rozhodnutí soudu přijala, aby se mohla co nejrychleji dostat domů na Ukrajinu," řekla novinářům její advokátka Lucie Hrdá.

VIDEO: Na prezidenta se vrhla polonahá žena. 'Zeman, Putinova běhna,' křičela anglicky

Číst článek

Žena mínila protest jako pokojný, nikomu nechtěla ublížit. Podle jejího názoru by čeští občané mohli opakovaným zvolením Zemana ohrozit suverenitu českého státu, protože současný prezident je ve vleku ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Putin je agresor a je nebezpečný. Je to diktátor, a myslím si, že prezident demokratické země nemůže být přítelem diktátora," popsala svou motivaci pro akci.

Diašová byla od pátečního odpoledne v cele předběžného zadržení, kde mohla podle zákona zůstat maximálně 48 hodin. Kriminalisté případ vyšetřovali ve zkráceném případném řízení, což podle trestního řádu znamená, že žena nebyla obviněna.

Prezident Miloš Zeman přišel v pátek odpoledne tradičně volit do budovy Základní školy Brdičkova na pražských Lužinách.

Hlas ale napoprvé neodevzdal, protože se k němu vrhla polonahá ukrajinská „sextremistka“ Angelina Diašová ze skupiny Femen, která se před příchodem prezidenta ukrývala mezi čekajícími novináři.

Zeman se chtěl před volební komisí legitimovat, v tu chvíli si aktivistka sundala košili a s výkřiky se rozběhla k hlavě státu. „Vykřikla 'Zeman, Putinova běhna' - stejná slova jako ta, která měla napsaná na své nahé hrudi,“ uvedla na svém webu skupina Femen.

Žena měla na prsou napsáno anglicky „Zeman, Putin's slut", do češtiny se dá slovo slut přeložit jako běhna, coura, děvka.

Prezidentova ochranka proti ní stihla zasáhnout dřív, než se k Zemanovi dostala. Viditelně otřeseného prezidenta zároveň dvojice členů ochranky odvedla z volební místnosti. Po několika minutách se pak vrátil a odvolil.

Janetta Němcová, Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme