Sexuální obtěžování na studiích zažily dvě třetiny vysokoškoláků

Dvě třetiny studentů na vysokých školách sexuálně obtěžoval jejich vyučující. Vyplývá to z výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd. Šetření probíhalo v letech 2008 až 2009 na jedné fakultě nejmenované vysoké školy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti v lavicích

studenti v lavicích | Foto: Jana Káninská

Ve většině případů šlo jen o nevhodné narážky. Desetina dotazovaných studentů ale uvedla, že je pedagog osahával, potvrzuje Marta Vohlídalová, která se na výzkumu podílela: „Docela časté je to takové různé zvaní, které občas hraničilo s nějakým pronásledováním. Třeba se vyučující během zkoušky začal vyptávat na velice intimní témata. Jestli má přítele a podobně.“

Největším problémem je podle ní fakt, že studenti nevědí, jak takové situace řešit, za kým jít. Za pravdu jí dávají i samotní studenti. „To nevím, netuším, za kým bych šla,“ byla nejčastější odpověď Radiožurnálem oslovených studentů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé

Student a předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek to také vidí jako problém. „Chybějí systémové nástroje, jak situaci řešit, pokud k nějakému obtěžujícímu chování dojde, a to se samozřejmě týká nejen obtěžování studujících ze strany vyučujících, ale i naopak,“ říká Jašurek.

Zkoumaná fakulta neměla a dosud nemá zavedené oficiální postupy pro řešení takových případů. Jinak je to například na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde měli jeden případ sexuálního obtěžování a skončil vyhazovem dotyčného profesora, říká rektor školy Richard Hindls. „Je možné podat oficiální stížnost, máme předpis, který se tím přímo zabývá a pak máme vybudován systém studentských tajemníků a tajemnic jak na rektorátě, tak na fakultách. Pokud člověk nechce některé věci řešit oficiálně, tak se může obrátit na tajemníky nebo tajemnice. Jsou to vrstevníci, takže komunikace je snazší a tenkrát přesně tenhle systém zachytil tu situaci, která byla,“ pochvaluje si Hindls.

Obecná odpověď z jiných vysokých škol ale je, že problémy by řešilo pedagogické oddělení, případně akademický senát. Navíc některým z nich může pomoci příručka, kterou k této problematice připravil tým pracovníků Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme