Sexuální obtěžování zakotveno v novele zákoníku práce

Poslanci nakonec i přes nesouhlas senátu prosadili do novely zákoníku práce definici sexuálního obtěžování. K platnosti tak chybí už jen podpis prezidenta. Poslanci totiž přehlasovali nesouhlas senátorů, kterým se taková úprava zákoníku práce nelíbila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaměstnanci

zaměstnanci | Foto: Jan Rosenauer

Podle senátu může podobné ustanovení spustit lavinu žalob a obvinění a může být také často zneužíváno. Většina poslanců si to ale nemyslí - česká úprava je podle nich obdobná jako podobné normy v řadě jiných států. Schválení definice sexuálního obtěžování v novele zákoníku práce přivítal i její předkladatel - ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Zákoník práce, který teď byl novelizovaný, už umožňoval tuto možnost, ale vzhledem k tomu, že si soudy tuto záležitost vykládaly různým způsobem, bylo nutné provést upřesnění některých pojmů, a to je věc této novely," zdůraznil Škromach.

Novela tak podle Škromacha blíže vymezuje pojmy, které existují už v dosavadních paragrafech. Výhrady k tomu, že by to byl obviněný, kdo by měl dokazovat, že se sexuálního obtěžování nedopustil, podle něj nejsou na místě. Tuto věc totiž řeší občanský soudní řád.

A jak vlastně zní část definice, která vyvolala tolik diskusí? "Jednání sexuální povahy v jakékoli formě, které je dotčeným zaměstnancem oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé ...."

Novelizovaný zákoník práce upravuje i další změny pracovního práva. Například zaměstnavatelé budou moci uzavírat se zaměstnanci pracovní smlouvy na dobu určitou na dobu nejvýše dvou let. Potom by se měl až na výjimky následovat pracovní poměr na dobu neurčitou.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme