Soudce řešil případ dalšího ze sexuálních predátorů ze snímku V síti odklonem. Zástupkyně podala stížnost

Druhý z celkem devíti případů, které v souvislosti s dokumentem V sítí vyšetřovala policie, se dostal před soud. Soudce v jednom z případů podmíněně zastavil trestní stíhání. Pokud splní všechny zadané podmínky, žádný trest za své chování nedostane. „Délka zkušební doby byla stanovena na čtyři roky,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7 Tereza Leskovjanová. Rozsudek není pravomocný.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z natáčení dokumentárního filmu V síti

Případem se bude nyní zabývat Městský soud v Praze (ilustrační foto) | Zdroj: Hypermarket Film

Policie kvůli dokumentu V síti vyšetřovala celkem devět lidí, které podezřívala z pokusu o navazování nedovolených kontaktů s dítětem. Jedním z nich se v dubnu zabýval i Obvodní soud pro Prahu 7.

Co je podmíněné zastavení trestního stíhání?

Podmíněné zastavení trestního stíhání lze charakterizovat jako rozhodnutí prozatímní, se stanovením zkušební doby, vázané na splnění určitých podmínek a povinností uložených obviněnému. Z pohledu trestního práva hmotného trestní odpovědnost pachatele trvá, z pohledu práva procesního se věcí i nadále zabývají orgány činné v trestním řízení. Obviněný má nadále možnost požadovat řádné projednání věci příslušným soudem.

Zdroj: http://www.nsz.cz/

„Ve věci bylo dne 9. 4. 2020 dosud nepravomocně rozhodnuto usnesením o podmíněném zastavení trestního stíhání obviněného,” napsala serveru iROZHLAS.cz jeho mluvčí Tereza Leskovjanová.

Soudce, který se seznámil se spisem, se tedy domnívá, že pachatel se sice dopustil přečinu, ale soud by mu v běžném procesu uložil podmínečný trest a pachatel by se ve lhůtě nedopustil ničeho nezákonného.

Aby mohl soudce případ vyřídit tímto způsobem, musí obžalovaný splnit několik podmínek. Musí jít o přečin, dotyčný se musel k činu přiznat a souhlasit s tím, že nahradí škodu. Pokud se bezdůvodně obohatil, musí majetek vydat. Jestli jeden ze ‚sexuálních predátorů’ škodu v tomto případě nahradil, Leskovjanová odmítla redakci sdělit.

Proti rozhodnutí ale podalo státní zastupitelství stížnost, není tak pravomocné. „Kolega shledal závažnost jednání s ohledem na jeho četnost a délku takovou, že odklon nepřicházel v úvahu,” řekl pro iROZHLAS.cz náměstek obvodního státního zástupce Šimon Vavrečka. Případem se bude nyní zabývat Městský soud v Praze.

Podmínka pro ‚predátora’

Zmíněný případ nicméně není jediný, který se dostal před soud. Jednoho ze „sexuálních predátorů” Marka V. už soud potrestal za pokus o nedovolený kontakt s dítětem tříletou podmínkou. Muž byl s jednou z hereček Sabinou Dlouhou několik týdnů v kontaktu přes facebook.

„Pokoušel se s dívkou uskutečnit i videohovor, ve kterém by on sám předvedl masturbaci,“ píše se například v trestním příkazu, který server iROZHLAS.cz zveřejnil na začátku března.

Poté se s ní setkal v jedné z cukráren v pražských Vinohradech, kde dvojici natáčela skrytá kamera. Marek V. se ji snažil přesvědčit, aby spolu šli na hotel a společně se vysprchovali. Když ho herečka odmítla, odešel.

Dalších několik týdnů ale ještě byli v kontaktu. „Psal mi, jestli se s ním nechci znovu zkusit sejít. Snažil se mě nalákat na další schůzku. Tvrdil, že už má zajištěný byt, který si měl pronajímat. Měla jsem se vydávat za jeho neteř,“ řekla tehdy redakci Dlouhá. Po čase už mu přestala reagovat na zprávy a jejich komunikace postupně skončila.

10 natáčecích dnů

Dokument V síti připravovala autorská dvojice Barbora Chalupová a Vít Klusák skoro tři roky. „Film jsme postavili tak, aby byl co nejvěrnějším odrazem toho, co se v dětských pokojících čím dál častěji děje,“ vysvětlila dříve Chalupová.

Tři dospělé herečky s dívčím vzhledem – Tereza Těžká, Anežka Pithartová a Sabina Dlouhá – představovaly v online prostoru školačky, které během deseti dnů kontaktovalo 2458 mužů. Ti po dívkách požadovali sex přes webkameru, posílali jim fotografie a videa svých penisů, odkazy na pornografii nebo se je pokoušeli vydírat.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme